twitterfacebookgoogle+register
View RSS Feed

Henry Liao

1st PSSBC Day 3

Rate this Entry
TEAM STANDINGS
Group A – San Sebastian College-Recoletos (2-1), Far Eastern University (2-1), Xavier School (1-1), Chiang Kai Shek College (1-1) and Ateneo de Manila University (0-2)

Group B – San Beda College (3-0), University of Santo Tomas (2-0), Hope Christian High School (1-1), Colegio de San Juan de Letran (0-2), Hope Christian High School (1-1) and National University (0-3)

RESULTS
Sunday November 11

FEU 73 – ADMU 70

FEU – JJ Domingo (22 points, three three-pointers), Joshua Aguilon (19 points, three three-pointers, 6 rebounds, 5 assists and 3 steals), Richard Escoto (11 points and 10 rebounds) and Jeson Delfinado (11 points, 4 rebounds and 3 assists). Jerie Pingoy (DNP)
ADMU – Michael Nieto (20 points and 12 rebounds), Thirdy Ravena (18 points, 9 rebounds, 7 assists, 1 steal and 2 blocks), Jose Mendoza (12 points, 4 rebounds and 4 assists) and Joseph Nieto (8 points and 8 rebounds)

SBC 77 – LETRAN 57

SBC – Arvin Tolentino (24 points, 12 rebounds and 3 assists), Javee Mocon (13 points and 8 rebounds), Alejandro Iñigo (10 points, 3 rebounds, 2 assists and 2 steals), Joshua Caracut (8 points and 5 rebounds) and Adven Diputado (8 points and 2 assists)

LETRAN – Rey Nambatac (24 points, 5 rebounds and 2 steals), John Quinto (14 points, 10 rebounds and 3 assists), Ivan Villanueva (11 points, 5 rebounds and 2 assists), Yves Sazon (8 points, 7 rebounds, 4 assists and 2 blocks)

CKSC 81 – SSC 75 OT (69-all)

CKSC – Kimlee Bayquin (21 points, 9 rebounds, 5 assists and 4 steals), John Gallego (18 points, 3 rebounds and 2 assists), Joshua Tan (14 points, 4 of 8 three-point attempts, 2 rebounds and 2 steals), Carlo Young (9 points and 3 rebounds), Jeremy Gallemit (9 points), Al Salim (4 points, 13 rebounds and 6 blocks) and Wilson Bartolome (3 points, 7 rebounds and 3 blocks)

SSC – Alfren Gayosa (15 points, 11 rebounds, 3 assists and 5 steals), Ryan Costelo (15 points and 9 rebounds), Onyok Velasco (14 points, 3 rebounds and 3 steals), Jon Macasaet (10 points, 10 rebounds and 2 steals), Rhanzel Yong (8 points and 12 rebounds) and Michael Calisaan (5 points and 9 rebounds)

HCHS 61 – NU 50

HCHS – Jollo Go (20 points, 5-of-14 three-point attempts, 2 rebounds and 2 assists), Clint Doliquez (13 points, 18 rebounds, 3 assists, 2 steals and 2 blocks), Edralin Villanueva (10 points, 2 rebounds and 2 assists), John Apacible (5 points, 9 rebounds and 4 blocks), Mark Nuñez (4 points), Arjan Dela Cruz (3 points, 7 rebounds and 2 assists) and James Galoso (3 points and 11 rebounds)

NU – Reggienal Morido (17 points, 12 rebounds, 3 assists and 2 steals), Rafael Atangan (8 points and 5 rebounds), Carlos Lopena (7 points), Angel Banawan (4 points, 7 rebounds and 2 blocks) and Hubert Cani (4 points and 2 rebounds)

SCHEDULE

Saturday November 17 (CKSC Gym)
9:00 a.m. – FEU vs. Xavier School
10:30 a.m. – UST vs. SBC
12 noon – CSJL vs. HCHS
1:30 p.m. – CKSC vs. ADMU

Sunday November 18 (CKSC Gym)
9:00 a.m. – ADMU vs. SSC
10:30 a.m. – NU vs. CSJL
12 noon – HCHS vs. UST
1:30 p.m. – Xavier School vs. CKSC

Sunday November 25 (CKSC Gym) – KO Quarterfinals
9:00 a.m. – A1 vs. B4 (G1)
10:30 a.m. – A2 vs. B3 (G2)
12 noon – A3 vs. B2 (G3)
1:30 p.m. – A4 vs. B1 (G4)

Friday November 30 (CKSC Gym) – KO Semifinals
2:00 p.m. – Winner G1 vs. Winner G3
3:30 p.m. – Winner G2 vs. Winner G4

Sunday December 2 (CKSC Gym)
2:00 p.m. – Losers SF (for third place)
3:30 p.m. – Winners SF (for the title)

Comments


 
Visitor count:
Copyright © 2005 - 2013. Gameface.ph