twitterfacebookgoogle+register
View RSS Feed

All Blog Entries

  1. 1st Philippine Secondary Schools Basketball Championship STATISTICAL LEADERS

    SCORING
    Kyles Lao, Xavier School (2 games, 36.0 ppg)
    Jarrell Lim, Xavier School (2 games, 24.5 ppg)
    Clint Doliquez, HCHS (1 game, 21.0 ppg)
    Rey Nambatac, Letran (1 game, 20.0 ppg)
    Joshua Tan, CKSC (1 game, 20.0 ppg)
    Al Salim, CKSC (1 game, 20.0 ppg)
    John Quinto, Letran (1 game, 19.0 ppg)
    Jollo Go, HCHS (1 game, 19.0 ppg)
    Antonio Asistio, Ateneo (1 game, 18.0 ppg)
    Prince Martin, UST (2 games, 17.5 ppg)
    Arvin Tolentino, SBC (2 games, 17.5 ppg)
    Aldrin Baetiong, UST (2 games, 15.5 ppg)
    Jerie Pingoy, FEU (2 games, 15.0 ppg)
    Alejandro Iñigo, SBC (2 games, 15.0 ppg)
    Alfren Gayosa, SSC (2 games, 15.0 ppg)
    *
    REBOUNDING
    Aldrin Baetiong, UST (2 games, 32 rebounds, 16.0 rpg)
    Al Salim, CKSC (2 games, 28 rebounds, 14.0 ppg)
    John Quinto, Letran (2 games, 25 rebounds, 12.5 rpg)
    Reggienal Morido, NU (3 games, 37 rebounds, 12.3 rpg)
    Richard Escoto, FEU (3 games, 34 rebounds, 11.3 rpg)
    Wilson Bartolome, CKSC (2 games, 22 rebounds, 11.0 rpg)
    Michael Calisaan, SSC (3 games, 33 rebounds, 11.0 rpg)
    Arvin Tolentino, SBC (3 games, 33 rebounds, 11.0 rpg)
    John Apacible (2 games, 21 rebounds, 10.5 rpg)
    Jorem Soriano, UST (2 games, 10.0 rpg)
    *
    ASSISTS
    Ryan Costelo, SBC (3 games, 21 assists, 7.0 apg)
    Thirdy Ravena, ADMU (1 game, 7 assists, 7.0 apg)
    Kimlee Bayquin, CKSC (2 games, 9 assists, 4.5 apg)
    John Quinto, Letran (2 games, 9 assists, 4.5 apg)
    Jerie Pingoy, FEU (2 games, 9 assists, 4.5 apg)
    Leo Guion, HCHS (2 games, 7 assists, 3.5 apg)
    Antonio Asistio, Ateneo (1 game, 4.0 apg)
    Mark Gamboa, Ateneo (1 game, 4.0 apg)
    Joshua Aguilon, FEU (3 games, 11 assists, 3.7 apg)
    Jarrell Lim, Xavier (2 games, 7 assists, 3.5 apg)
    Alejandro Iñigo, SBC (3 games, 9 assists, 3.0 apg)
    Jollo Go, HCHS (2 games, 6 assists, 3.0 apg)
    Hubert Cani, NU (3 games, 9 assists, 3.0 apg)
    *
    STEALS
    Joshua Tan, CKSC (2 games, 7 steals, 3.50 spg)
    Alfren Gayosa, SSC (3 games, 11 steals, 3.67 spg)
    Jarrell Lim, Xavier School (2 games, 5 steals, 2.50 spg)
    *
    BLOCKED SHOTS
    Wilson Bartolome, CKSC (2 games, 8 blocks, 4.00 bpg)
    Al Salim, CKSC (2 games, 7 blocks, 3.50 bpg)
    John Apacible, HCHS (2 games, 4 blocks, 2.00 bpg)
  2. PSSBC STATISTICAL LEADERS (Games through November 15)

    STATISTICAL LEADERS

    SCORING
    Kyles Lao, Xavier School (2 games, 72 points, 36.0 ppg)
    Jarrell Lim, Xavier School (2 games, 49 points, 24.5 ppg)
    Rey Nambatac, Letran (2 games, 44 points, 22.0 ppg)
    Arvin Tolentino, SBC (3 games, 59 points, 19.7 ppg)
    Jollo Go, HCHS (2 games, 39 points, 19.5 ppg)
    Antonio Asistio, Ateneo (1 game, 18.0 ppg)
    Thirdy Ravena, Ateneo (1 game, 18.0 ppg)
    Prince Martin, UST (2 games, 17.5 ppg)
    Clint Doliquez, HCHS (2 games, 34 points, 17.0 ppg)
    Joshua Tan, CKSC (2 games, 34 points, 17.0 ppg)
    John Quinto, Letran (2 games, 33 points, 16.5 ppg)
    Aldrin Baetiong, UST (2 games, 15.5 ppg)
    Jerie Pingoy, FEU (2 games, 15.0 ppg)
    Alfren Gayosa, SSC (3 games, 45 points, 15.0 ppg)
  3. 1st PSSBC Day 3

    TEAM STANDINGS
    Group A – San Sebastian College-Recoletos (2-1), Far Eastern University (2-1), Xavier School (1-1), Chiang Kai Shek College (1-1) and Ateneo de Manila University (0-2)

    Group B – San Beda College (3-0), University of Santo Tomas (2-0), Hope Christian High School (1-1), Colegio de San Juan de Letran (0-2), Hope Christian High School (1-1) and National University (0-3)

    RESULTS
    Sunday November 11

    FEU 73 – ADMU 70

    FEU – JJ Domingo (22 points, three three-pointers), Joshua Aguilon (19 points, three three-pointers, 6 rebounds, 5 assists and 3 steals), Richard Escoto (11 points and 10 rebounds) and Jeson Delfinado (11 points, 4 rebounds and 3 assists). Jerie Pingoy (DNP)
    ADMU – Michael Nieto (20 points and 12 rebounds), Thirdy Ravena (18 points, 9 rebounds, 7 assists, 1 steal and 2 blocks), Jose Mendoza (12 points, 4 rebounds and 4 assists) and Joseph Nieto (8 points and 8 rebounds)

    SBC 77 – LETRAN 57

    SBC – Arvin Tolentino (24 points, 12 rebounds and 3 assists), Javee Mocon (13 points and 8 rebounds), Alejandro Iñigo (10 points, 3 rebounds, 2 assists and 2 steals), Joshua Caracut (8 points and 5 rebounds) and Adven Diputado (8 points and 2 assists)

    LETRAN – Rey Nambatac (24 points, 5 rebounds and 2 steals), John Quinto (14 points, 10 rebounds and 3 assists), Ivan Villanueva (11 points, 5 rebounds and 2 assists), Yves Sazon (8 points, 7 rebounds, 4 assists and 2 blocks)

    CKSC 81 – SSC 75 OT (69-all)

    CKSC – Kimlee Bayquin (21 points, 9 rebounds, 5 assists and 4 steals), John Gallego (18 points, 3 rebounds and 2 assists), Joshua Tan (14 points, 4 of 8 three-point attempts, 2 rebounds and 2 steals), Carlo Young (9 points and 3 rebounds), Jeremy Gallemit (9 points), Al Salim (4 points, 13 rebounds and 6 blocks) and Wilson Bartolome (3 points, 7 rebounds and 3 blocks)

    SSC – Alfren Gayosa (15 points, 11 rebounds, 3 assists and 5 steals), Ryan Costelo (15 points and 9 rebounds), Onyok Velasco (14 points, 3 rebounds and 3 steals), Jon Macasaet (10 points, 10 rebounds and 2 steals), Rhanzel Yong (8 points and 12 rebounds) and Michael Calisaan (5 points and 9 rebounds)

    HCHS 61 – NU 50

    HCHS – Jollo Go (20 points, 5-of-14 three-point attempts, 2 rebounds and 2 assists), Clint Doliquez (13 points, 18 rebounds, 3 assists, 2 steals and 2 blocks), Edralin Villanueva (10 points, 2 rebounds and 2 assists), John Apacible (5 points, 9 rebounds and 4 blocks), Mark Nuñez (4 points), Arjan Dela Cruz (3 points, 7 rebounds and 2 assists) and James Galoso (3 points and 11 rebounds)

    NU – Reggienal Morido (17 points, 12 rebounds, 3 assists and 2 steals), Rafael Atangan (8 points and 5 rebounds), Carlos Lopena (7 points), Angel Banawan (4 points, 7 rebounds and 2 blocks) and Hubert Cani (4 points and 2 rebounds)

    SCHEDULE

    Saturday November 17 (CKSC Gym)
    9:00 a.m. – FEU vs. Xavier School
    10:30 a.m. – UST vs. SBC
    12 noon – CSJL vs. HCHS
    1:30 p.m. – CKSC vs. ADMU

    Sunday November 18 (CKSC Gym)
    9:00 a.m. – ADMU vs. SSC
    10:30 a.m. – NU vs. CSJL
    12 noon – HCHS vs. UST
    1:30 p.m. – Xavier School vs. CKSC

    Sunday November 25 (CKSC Gym) – KO Quarterfinals
    9:00 a.m. – A1 vs. B4 (G1)
    10:30 a.m. – A2 vs. B3 (G2)
    12 noon – A3 vs. B2 (G3)
    1:30 p.m. – A4 vs. B1 (G4)

    Friday November 30 (CKSC Gym) – KO Semifinals
    2:00 p.m. – Winner G1 vs. Winner G3
    3:30 p.m. – Winner G2 vs. Winner G4

    Sunday December 2 (CKSC Gym)
    2:00 p.m. – Losers SF (for third place)
    3:30 p.m. – Winners SF (for the title)
Page 98 of 98 FirstFirst ... 48 88 96 97 98

 
Visitor count:
Copyright © 2005 - 2013. Gameface.ph