PDA

View Full Version : Official 2009 Nike Summer League Game Schedules



gameface_one
04-16-2009, 12:14 PM
All Games to be played in FEU Gym


Monday, April 20, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
1 9:00 AM ATENEO VS EAC SRS-A
2 10:30 AM FEU VS STI-STA ROSA SRS-C
3 12:00 NN JRU VS UST SRS-D
4 1:30 PM LA SALLE VS CCM SRS-C
5 3:00 PM SBC-ALABANG VS ADAMSON SRS-A
6 4:30 PM SBC-ALABANG VS LETRAN JRS-D

Tuesday , April 21, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
7 9:00 AM UP VS LETRAN SRS-D
8 10:30 AM FEU VS RTU JRS-C
9 12:00 NN ATENEO VS HOPE JRS-A
10 1:30 PM LSGH VS NU JRS-C
11 3:00 PM SBC VS PCCR SRS-B

Wednesday , April 22, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
12 9:00 AM SSC VS UST JRS-B
13 10:30 AM CKSC VS UE JRS-C
14 12:00 NN EAC VS SBC-ALABANG SRS-A
15 1:30 PM JASMS VS MAPUA JRS-A
16 4:30 PM GRACE VS UPHDS JRS-D

Monday, April 27, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
17 9:00 AM UP VS JRU SRS-D
18 10:30 AM LETRAN VS NU SRS-D
19 12:00 NN FEATI VS PCCR SRS-B
20 1:30 PM MAPUA VS CCM SRS-C
21 3:00 PM ADAMSON VS SSC SRS-A
22 4:30 PM SAN BEDA VS UPHDS SRS-B

Tuesday, April 28, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
23 9:00 AM ATENEO VS SBC-ALABANG SRS-A
24 10:30 AM ATENEO VS MAPUA JRS-A
25 12:00 NN UST VS PCCR JRS-B
26 1:30 PM ADAMSON VS HOPE JRS-A
27 3:00 PM DBTC VS JRU JRS-B
28 4:30 PM FEU VS UE JRS-C

Wednesday , April 29, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
29 9:00 AM DBTC VS LETRAN SRS-D
30 10:30 AM STI-STA ROSA VS CCM SRS-C
31 12:00 NN LPU-CALAMBA VS EAC SRS-A
32 1:30 PM UPHDS VS PCCR SRS-B
33 3:00 PM LPU-MANILA VS MAPUA SRS-C
34 4:30 PM FEATI VS MANILA DOCTOR'S SRS-B


Thursday April 30, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
35 9:00 AM MAPUA VS HOPE JRS-A
36 10:30 AM ADAMSON VS JASMS JRS-A
37 12:00 NN UP VS JRU JRS-B
38 1:30 PM UST VS DBTC JRS-B
39 3:00 PM RTU VS NU JRS-C
40 4:30 PM CKSC VS LSGH JRS-C

Monday May 4, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
41 9:00 AM UST VS DBTC SRS-D
42 10:30 AM ATENEO VS LPU-CALAMBA SRS-A
43 12:00 NN JRU VS NU SRS-D
44 1:30 PM UE VS PCCR SRS-B
45 3:00 PM EAC VS ADAMSON SRS-A

Tuesday May 5, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
46 9:00 AM UE VS RTU JRS-C
47 10:30 AM MAPUA VS STI-STA ROSA SRS-C
48 12:00 NN SBC VS JASMS JRS-A
49 1:30 PM MAPUA VS ADAMSON JRS-A
50 3:00 PM PCCR VS DBTC JRS-B

Wednesday May 6, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
51 9:00 AM MANILA DOCTOR'S VS PCCR SRS-B
52 10:30 AM LA SALLE - ZOBEL VS NBTC JRS-D
53 12:00 NN LPU-CALAMBA VS SBC-ALABANG SRS-A
54 1:30 PM LPU-MANILA VS STI-STA ROSA SRS-C
55 3:00 PM PCCR VS UST JRS-B

Thursday May 7, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
56 9:00 AM ATENEO VS SSC SRS-A
57 10:30 AM CCM VS FEU SRS-C
58 12:00 NN SBC VS FEATI SRS-B
59 1:30 PM UST VS NU SRS-D
60 3:00 PM JRU VS UST JRS-B
61 4:30 PM LETRAN VS UPHDS JRS-D

Friday May 8, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
62 9:00 AM UP VS DBTC SRS-D
63 10:30 AM SSC VS DBTC JRS-B
64 12:00 NN RTU VS CKSC JRS-C
65 1:30 PM PCCR VS UP JRS-B
66 3:00 PM UE VS LSGH JRS-C
67 4:30 PM GRACE VS SBC-ALABANG JRS-D


Monday May 11, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
68 9:00 AM ATENEO VS ADAMSON SRS-A
69 10:30 AM JRU VS LETRAN SRS-D
70 12:00 NN FEATI VS UE SRS-B
71 1:30 PM FEU VS LSGH JRS-C
72 3:00 PM NU VS CKSC JRS-C

Tuesday May 12, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
73 9:00 AM SSC VS UP JRS-B
74 10:30 AM NU VS DBTC SRS-D
75 12:00 NN ADAMSON VS LPU-CALAMBA SRS-A
76 1:30 PM LETRAN VS UST SRS-D
77 3:00 PM UPHDS VS NBTC JRS-D

Wednesday May 13, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
78 9:00 AM LSGH VS RTU JRS-C
79 10:30 AM SBC-ALABANG VS LA SALLE- ZOBEL JRS-D
80 12:00 NN FEU VS CKSC JRS-C
81 1:30 PM ATENEO VS JASMS JRS-A
82 3:00 PM LETRAN VS GRACE JRS-D

Thursday May 14, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
83 9:00 AM UP VS UST SRS-D
84 10:30 AM FEU VS LPU-MANILA SRS-C
85 12:00 NN FEATI VS UPHDS SRS-B
86 1:30 PM SSC VS LPU-CALAMBA SRS-A
87 3:00 PM SBC VS MANILA-DOCTOR'S SRS-B

Friday May 15, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
88 9:00 AM LETRAN VS LA SALLE-ZOBEL JRS-D
89 10:30 AM ATENEO VS ADAMSON JRS-A
90 12:00 NN NBTC VS GRACE JRS-D
91 1:30 PM SSC VS JRU JRS-B
92 3:00 PM SBC-ALABANG VS UPHDS JRS-D


Monday 18, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
93 9:00 AM JRU VS DBTC SRS-B
94 10:30 AM FEU VS MAPUA SRS-C
95 12:00 NN LA SALLE VS STI-STA ROSA SRS-C
96 1:30 PM SBC-ALABANG VS SSC SRS-A
97 3:00 PM SBC VS UE SRS-B

Tuesday May 19, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
98 9:00 AM NU VS UP SRS-D
99 10:30 AM GRACE VS LA SALLE - ZOBEL JRS-D
100 12:00 NN LETRAN VS NBTC JRS-D
101 1:30 PM ATENEO VS SBC JRS-A
102 3:00 PM MANILA DOCTOR'S VS UPHDS SRS-B

Wednesday May 20, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
103 9:00 AM SSC VS PCCR JRS-B
104 10:30 AM SBC VS HOPE JRS-A
105 12:00 NN LA SALLE VS MAPUA SRS-C
106 1:30 PM UP VS UST JRS-B
107 3:00 PM NU VS UE JRS-C


Thursday May 21, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
108 9:00 AM SSC VS EAC SRS-A
109 10:30 AM LA SALLE-ZOBEL VS UPHDS JRS-D
110 12:00 NN NBTC VS SBC-ALABANG JRS-D
111 1:30 PM UE VS MANILA DOCTOR'S SRS-B
112 3:00 PM FEU VS NU JRS-C

Friday May 22, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
113 9:00 AM MAPUA VS SBC JRS-A
114 10:30 AM LA SALLE VS LPU-MANILA SRS-C
115 12:00 NN JASMS VS HOPE JRS-A
116 1:30 PM DBTC VS UP JRS-B
117 3:00 PM JRU VS PCCR JRS-B

Monday May 25, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
118 9:00 AM LPU-MANILA VS CCM SRS-C
119 10:30 AM LA SALLE VS FEU SRS-C
120 12:00 NN UE VS UPHDS SRS-B
121 1:30 PM VS
122 3:00 PM VS


END OF ELIMINATION ROUND

stonecold316
04-17-2009, 02:47 PM
UST will meet JRU on Monday.
Mate test kagad ang Growling Tigers sa laban na ito.

paolo
04-18-2009, 07:49 AM
UST will meet JRU on Monday.
Mate test kagad ang Growling Tigers sa laban na ito.

::)Boss, will UST be fielding its Team A players in this Tournament? Usually they only field Team B in off-season tournaments! Thanks

Regular Grey
04-20-2009, 03:49 PM
Grabe ang FEU, may team C :o

stonecold316
04-20-2009, 03:59 PM
UST will meet JRU on Monday.
Mate test kagad ang Growling Tigers sa laban na ito.

::)Boss, will UST be fielding its Team A players in this Tournament? Usually they only field Team B in off-season tournaments! Thanks


Halong Team A at B ang naglaro.
UST loss to the more taller and faster JRU Heavy Bombers, 66-55.
Si Chris Camus ang leading scorer for the team with 12.

elvis
04-20-2009, 04:20 PM
Grabe ang FEU, may team C* :o


Sabi nga ni Mhel Garrido, ang FEU pwedeng mag form kahit team F. :D

elvis
04-20-2009, 04:23 PM
Game results from nikebasketball.com.ph:

Ateneo beats EAC in NSL opener
by Jonas Terrado



Defending champion Ateneo de Manila recovered from a lethargic effort to defeat Emilio Aguinaldo College, 71-64, to kick off the 2009 Nike Summer League seniors division at the FEU gym in Morayta, Manila.

The Blue Eagles, the reigning UAAP cage titlist, ease off a late charge by the Generals to open their defense of the championship they won last year over the University of the East.

UAAP Most Valuable Player Rabeh Al-Hussaini led the Blue Eagles with 20 points and 13 rebounds while Eric Salamat added 16 in the win.

Ateneo had a strong start early, leading 20-8 in the first half until EAC rallied back to take the lead, 35-34, in the third period on a basket by Fotue.

The Blue Eagles, though, closed the third by taking a 49-42 lead as Al-Hussaini and Salamat combined for seven points in a 15-8 advantage.

But the Generals made one last push in the final canto as Ferdinand Anquilo drained a freethrow with 2:13 remaining to pull within three, 62-59, only for Al-Hussaini to hit a jumper with 48 ticks left as Ateneo went up by 10 points, 69-59.

Ferdinand Anquilo bannered EAC, which was invited by the NCAA to play as a guest team for season 85, with 22 points with Cameroonian standout Romeo Fotue adding 16.

In other results, Far Eastern University, which fielded a combined roster of players from Team’s A and B, walloped STI-Sta Rosa, 84-42.

Paul Sanga tallied 16 points, three rebounds and one assist, Cameroonian Pipo Noundou had a double-double with 16 points and 10 rebounds while ex-RP Youth mainstay RR Garcia added 13 points and three assists.

Also impressive was NCAA runner-up Jose Rizal University defeated University of Santo Tomas, 66-55, to cap off the morning action.

Veteran John Wilson led the Heavy Bombers with 24 points while new recruit Etame Joe made four points and seven boards.

Chris Camus was the lone bright spot for the Growling Tigers with 12 points and four rebounds in a losing effort.

gider
05-05-2009, 12:14 AM
paki check naman sked, yung sked may 4 wla yung sbc vs manila doctors, at yung website ng nike summer league magulo din sked, thanks, yung players list ba dun gumagana?

gameface_one
05-06-2009, 12:36 PM
Revised sked as May 4, 2009:


Monday May 4, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
41 9:00 AM UST VS DBTC SRS-D
42 10:30 AM ATENEO VS LPU-CALAMBA SRS-A
43 12:00 NN JRU VS NU SRS-D
44 1:30 PM MANILA DOCTORS VS SBC SRS-B
45 3:00 PM EAC VS ADAMSON SRS-A
VS
Tuesday May 5, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
46 9:00 AM UE VS RTU JRS-C
47 10:30 AM MAPUA VS STI-STA ROSA SRS-C
48 12:00 NN SBC VS JASMS JRS-A
49 1:30 PM MAPUA VS ADAMSON JRS-A
50 3:00 PM PCCR VS DBTC JRS-B
4:30 PM SBC VS FEATI SRS-B

Wednesday May 6, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
51 9:00 AM VS
52 10:30 AM LA SALLE - ZOBEL VS NBTC JRS-D
53 12:00 NN LPU-CALAMBA VS SBC-ALABANG SRS-A
54 1:30 PM LPU-MANILA VS STI-STA ROSA SRS-C
55 3:00 PM MANILA DOCTORS VS PCCR SRS-B

Thursday May 7, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
56 9:00 AM ATENEO VS SSC SRS-A
57 10:30 AM CCM VS FEU SRS-C
58 12:00 NN VS
59 1:30 PM JRU VS UST JRS-B
60 3:00 PM VS
61 4:30 PM VS

Friday May 8, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
62 9:00 AM VS
63 10:30 AM SSC VS DBTC JRS-B
64 12:00 NN RTU VS CKSC JRS-C
65 1:30 PM PCCR VS UP JRS-B
66 3:00 PM UE VS LSGH JRS-C
67 4:30 PM GRACE VS SBC-ALABANG JRS-D


Monday May 11, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
68 9:00 AM ATENEO VS ADAMSON SRS-A
69 10:30 AM JRU VS LETRAN SRS-D
70 12:00 NN VS
71 1:30 PM FEU VS LSGH JRS-C
72 3:00 PM NU VS CKSC JRS-C

Tuesday May 12, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
73 9:00 AM SSC VS UP JRS-B
74 10:30 AM NU VS DBTC SRS-D
75 12:00 NN ADAMSON VS LPU-CALAMBA SRS-A
76 1:30 PM LETRAN VS UST SRS-D
77 3:00 PM UPHDS VS NBTC JRS-D

Wednesday May 13, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
78 9:00 AM LSGH VS RTU JRS-C
79 10:30 AM SBC-ALABANG VS LA SALLE- ZOBEL JRS-D
80 12:00 NN FEU VS CKSC JRS-C
81 1:30 PM ATENEO VS JASMS JRS-A
82 3:00 PM LETRAN VS GRACE JRS-D

Thursday May 14, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
83 9:00 AM UP VS UST SRS-D
84 10:30 AM FEU VS LPU-MANILA SRS-C
85 12:00 NN FEATI VS UPHDS SRS-B
86 1:30 PM SSC VS LPU-CALAMBA SRS-A
87 3:00 PM VS

Friday May 15, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
88 9:00 AM LETRAN VS LA SALLE-ZOBEL JRS-D
89 10:30 AM ATENEO VS ADAMSON JRS-A
90 12:00 NN NBTC VS GRACE JRS-D
91 1:30 PM SSC VS JRU JRS-B
92 3:00 PM SBC-ALABANG VS UPHDS JRS-D


Monday 18, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
93 9:00 AM JRU VS DBTC SRS-B
94 10:30 AM FEU VS MAPUA SRS-C
95 12:00 NN LA SALLE VS STI-STA ROSA SRS-C
96 1:30 PM SBC-ALABANG VS SSC SRS-A
97 3:00 PM VS



Tuesday May 19, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
98 9:00 AM NU VS UP SRS-D
99 10:30 AM GRACE VS LA SALLE - ZOBEL JRS-D
100 12:00 NN LETRAN VS NBTC JRS-D
101 1:30 PM ATENEO VS SBC JRS-A
102 3:00 PM MANILA DOCTOR'S VS UPHDS SRS-B

Wednesday May 20, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
103 9:00 AM UP VS DBTC SRS-D
104 10:30 AM SBC VS HOPE JRS-A
105 12:00 NN LA SALLE VS MAPUA SRS-C
106 1:30 PM UP VS UST JRS-B
107 3:00 PM NU VS UE JRS-C


Thursday May 21, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
108 9:00 AM SSC VS EAC SRS-A
109 10:30 AM LA SALLE-ZOBEL VS UPHDS JRS-D
110 12:00 NN NBTC VS SBC-ALABANG JRS-D
111 1:30 PM SSC VS PCCR JRS-B
112 3:00 PM FEU VS NU JRS-C

Friday May 22, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
113 9:00 AM MAPUA VS SBC JRS-A
114 10:30 AM LA SALLE VS LPU-MANILA SRS-C
115 12:00 NN JASMS VS HOPE JRS-A
116 1:30 PM DBTC VS UP JRS-B
117 3:00 PM JRU VS PCCR JRS-B

Monday May 25, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
118 9:00 AM LPU-MANILA VS CCM SRS-C
119 10:30 AM LA SALLE VS FEU SRS-C
120 12:00 NN UST VS NU SRS-D
121 1:30 PM LETRAN VS UPHDS JRS-D
122 3:00 PM VS


END OF ELIMINATION ROUND

gameface_one
05-30-2009, 11:57 AM
QUARTER FINALS ( JUNIORS )
VENUE : Feu Gym
TUESDAY June 2, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
1 9:00 AM LYCEUM VS DLSU SRS-PLAYOFF
2 10:30 AM SBC VS LA SALLE-ZOBEL
3 12:00 NN ATENEO VS LETRAN
4 1:30 PM UST VS RTU
5 3:00PM JRU VS LSGH

QUARTER FINALS ( SENIORS)
VENUE : Feu Gym
Thursday June 4, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
6 9:00 AM UPHDS VS FEU
7 10:30 AM SSC VS JRU
8 12:00 NN SBC VS Winner of Game 1
9 1:30 PM ADAMSON VS LETRAN

SEMI FINALS (JUNIORS )
VENUE : Feu Gym
MONDAY June 8, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
10 9:00 AM Winner of Game 2 VS Winner of Game 3
11 10:30 AM Winner of Game 4 VS Winner of game 5

FINALS ( JUNIORS)
VENUE : Feu Gym
Wednesday June 10, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
12 9:00 AM Losser of Game 10 VS Losser of Game 11 BATTLE FOR 3RD
13 10:30 AM Winner of Game 10 VS Winner of Game 11 FINALS

SEMI FINALS (SENIORS )
VENUE: YNARES SPORT ARENA
THURSDAY June 11, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
14 2:30pm Winner of Game 9 VS Winner of Game 7
15 4:00 PM Winner of Game 6 VS Winner of Game 8

FINALS ( SENIORS )
VENUE: YNARES SPORT ARENA
SATURDAY June 13, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
16 2:30PM Losser of Game 14 VS Losser of Game 15 BATTLE FOR 3RD
17 4:00PM Winner of Game 14 VS Winner of Game 15 FINALS

duphaR007
05-31-2009, 03:29 AM
hi, just want to ask. the opponent of san beda saeniors on june 4 will be the winner of game 1 which is?

lekiboy
05-31-2009, 07:08 AM
hi, just want to ask. the opponent of san beda saeniors on june 4 will be the winner of game 1 which is?


eto bro yung playoff:

TUESDAY June 2, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
1 9:00 AM LYCEUM VS DLSU SRS-PLAYOFF

KingRedLion
05-31-2009, 09:07 PM
hi, just want to ask. the opponent of san beda saeniors on june 4 will be the winner of game 1 which is?


eto bro yung playoff:

TUESDAY June 2, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
1 9:00 AM LYCEUM VS DLSU SRS-PLAYOFF



Are both teams represented by their Team A/UAAP lineups in this tourney?

gameface_one
06-01-2009, 12:59 PM
REVISED SCHEDULE AS OF May 29,2009 9:00 am

QUARTER FINALS ( JUNIORS )
VENUE : Feu Gym
TUESDAY June 2, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
1 10:30 AM SBC VS LA SALLE-ZOBEL
2 12:00 NN ATENEO VS LETRAN
3 1:30 PM UST VS RTU
4 3:00PM JRU VS LSGH
5 4:30pm LYCEUM VS DLSU Playoff Srs

QUARTER FINALS ( SENIORS)
VENUE : Feu Gym
Thursday June 4, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
6 9:00 AM UPHDS VS FEU
7 10:30 AM SSC VS JRU
8 12:00 NN SBC VS Winner of Game 5
9 1:30 PM ADAMSON VS LETRAN

SEMI FINALS (JUNIORS )
VENUE : Feu Gym
MONDAY June 8, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
10 9:00 AM Winner of Game 2 VS Winner of Game 3
11 10:30 AM Winner of Game 4 VS Winner of game 5

FINALS ( JUNIORS)
VENUE : Feu Gym
Wednesday June 10, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
12 9:00 AM Losser of Game 10 VS Losser of Game 11 BATTLE FOR 3RD
13 10:30 AM Winner of Game 10 VS Winner of Game 11 FINALS

SEMI FINALS (SENIORS )
VENUE: YNARES SPORT ARENA
THURSDAY June 11, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
14 2:30pm Winner of Game 9 VS Winner of Game 7
15 4:00 PM Winner of Game 6 VS Winner of Game 8

FINALS ( SENIORS )
VENUE: YNARES SPORT ARENA
SATURDAY June 13, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
16 2:30PM Losser of Game 14 VS Losser of Game 15 BATTLE FOR 3RD
17 4:00PM Winner of Game 14 VS Winner of Game 15 FINALS

elvis
06-01-2009, 01:04 PM
REVISED SCHEDULE AS OF May 29,2009 9:00 am

QUARTER FINALS ( JUNIORS )
VENUE : Feu Gym
TUESDAY June 2, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
1 10:30 AM SBC VS LA SALLE-ZOBEL
2 12:00 NN ATENEO VS LETRAN
3 1:30 PM UST VS RTU
4 3:00PM JRU VS LSGH
5 4:30pm LYCEUM VS DLSU Playoff Srs

QUARTER FINALS ( SENIORS)
VENUE : Feu Gym
Thursday June 4, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
6 9:00 AM UPHDS VS FEU
7 10:30 AM SSC VS JRU
8 12:00 NN SBC VS Winner of Game 5
9 1:30 PM ADAMSON VS LETRAN

SEMI FINALS (JUNIORS )
VENUE : Feu Gym
MONDAY June 8, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
10 9:00 AM Winner of Game 2 VS Winner of Game 3
11 10:30 AM Winner of Game 4 VS Winner of game 5

FINALS ( JUNIORS)
VENUE : Feu Gym
Wednesday June 10, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
12 9:00 AM Losser of Game 10 VS Losser of Game 11 BATTLE FOR 3RD
13 10:30 AM Winner of Game 10 VS Winner of Game 11 FINALS

SEMI FINALS (SENIORS )
VENUE: YNARES SPORT ARENA
THURSDAY June 11, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
14 2:30pm Winner of Game 9 VS Winner of Game 7
15 4:00 PM Winner of Game 6 VS Winner of Game 8

FINALS ( SENIORS )
VENUE: YNARES SPORT ARENA
SATURDAY June 13, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
16 2:30PM Losser of Game 14 VS Losser of Game 15 BATTLE FOR 3RD
17 4:00PM Winner of Game 14 VS Winner of Game 15 FINALS




Sir, based on the revised sched, I believe Game 11 should now be Winner of Game 4 vs. Winner of Game 1.

lekiboy
06-01-2009, 01:47 PM
Are both teams represented by their Team A/UAAP lineups in this tourney?


i think so, bro.

maroonmartian
06-02-2009, 02:52 PM
Could anyone tell me how to get to the Ynares Sports Arena if you are coming from the North? Would the games in the playoffs be free?

Joescoundrel
06-02-2009, 10:58 PM
^ ALL games are free admission all the way to the Finals.

I suggest you take the MRT and get off at Shaw Station then take any red tricycle from EDSA Central (make sure you exit the station at the EDSA Central side and NOT the Shangri-la side) and tell them to bring you to KAPITOLYO MAIN GATE. Ynares is just across the street from the main gate.

Trust me, you're better off taking the trike into Kapitolyo and then just crossing the street to get to Ynares than waiting for the jeepneys to get going.

nuss
06-03-2009, 11:37 PM
^Or you could walk from MRT Shaw up to Ynares. :D

Joescoundrel
06-04-2009, 02:24 PM
^ Bring a sturdy umbrella.

stonecold316
06-06-2009, 02:06 AM
Summer league cancels quarterfinal, semis matches
06/04/2009 | 07:24 PM
Email this | Email the Editor | Print | ShareThis
MANILA, Philippines – The Far Eastern University gym’s unplayable condition forced organizers of the Nike Summer League to cancel all Thursday matches in the seniors’ and juniors’ division.

All four quarterfinal matches in the seniors’ division and the juniors’ semifinal games were pushed to June 8.

The FEU-Perpetual Help match and the Jose Rizal University-San Sebastian College game were already postponed.

Reigning NCAA champion San Beda College-Manila was already playing against Lyceum-Manila but was stopped during halftime with the Red Lions holding on to a 39-37 lead.

League organizers also canceled the final contest between Adamson and Letran.

The June 8 games will start at 9:00 a.m. with the juniors’ semis match between Letran and La Salle-Zobel followed by the University of Santo Tomas-JRU face-off.

The seniors’ matches will follow with the same order beginning at 12noon. – GMANews.TV

pepman
06-06-2009, 12:41 PM
Summer league cancels quarterfinal, semis matches
06/04/2009 | 07:24 PM
Email this | Email the Editor | Print | ShareThis
MANILA, Philippines – The Far Eastern University gym’s unplayable condition forced organizers of the Nike Summer League to cancel all Thursday matches in the seniors’ and juniors’ division.

All four quarterfinal matches in the seniors’ division and the juniors’ semifinal games were pushed to June 8.

The FEU-Perpetual Help match and the Jose Rizal University-San Sebastian College game were already postponed.

Reigning NCAA champion San Beda College-Manila was already playing against Lyceum-Manila but was stopped during halftime with the Red Lions holding on to a 39-37 lead.

League organizers also canceled the final contest between Adamson and Letran.

The June 8 games will start at 9:00 a.m. with the juniors’ semis match between Letran and La Salle-Zobel followed by the University of Santo Tomas-JRU face-off.

The seniors’ matches will follow with the same order beginning at 12noon. – GMANews.TV


Swine flu ba kamo?

nastrans
06-06-2009, 11:39 PM
^Di mo ba nabasa yung storya? unplayable condition nga sabi e.

The_Big_Cat
06-07-2009, 09:14 AM
So, will the quarterfinals push through tomorrow?
FEU has just reported its first A(H1N1) case.

Richard
06-07-2009, 08:55 PM
all games from semis to finals are televised???

nuss
06-09-2009, 09:50 AM
^seniors semis and finals, yes

crazybedan
06-09-2009, 11:34 AM
what channel sir and when?

maroonmartian
06-09-2009, 02:31 PM
Thanks JoeScroundel for the directions :)
Sa channel coverage pagkakaalam ko Studio 23. Nakita one time sa 23 (with Boom Gonzalez as host) na sinabi na televised ang NSL Semis and FInals. I just don't know when and if it would be aired live.

P.S. Regarding the swine flu case sa FEU, I am thinking if I'll watch the Juniors match tomorrow in the FEU gym. Dala na lang siguro ng panyo at uminom ng vitamins ;D I just hope the Swine Flu would affect the opening of the upcoming UAAP and NCAA opening.

nastrans
06-09-2009, 05:07 PM
Games Thursday
(Ynares Sports Arena)
230pm Letran vs San Sebastian
4pm FEU vs San Beda

gameface_one
06-09-2009, 06:06 PM
FINALS ( JUNIORS)
VENUE : Feu Gym
Wednesday June 10, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
16 9:00 AM LA SALLE-ZOBEL VS JRU BATTLE FOR 3RD
17 10:30 AM LETRAN VS UST JRS FINALS

SEMI FINALS (SENIORS )
VENUE: YNARES SPORT ARENA
THURSDAY June 11, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
18 2:30pm LETRAN VS SSC SRS
19 4:00 PM FEU VS SBC SRS

FINALS ( SENIORS )
VENUE: YNARES SPORT ARENA
SATURDAY June 13, 2009
GAME # TIME TEAM ( LIGHT ) VS TEAM ( DARK ) DIVISION / GROUP
20 2:30PM Loser of Game 18 VS Loser of Game 19 BATTLE FOR 3RD
21 4:00PM Winner of Game 18 VS Winner of Game 19 SRS FINALS