PDA

View Full Version : Liga Pilipinas Schedules, Results and Format



Liga Pilipinas
06-08-2008, 03:59 AM
THIS IS the one-stop thread for the latest schedules and game results plus an explanation of tournament formats.

Liga Pilipinas
06-08-2008, 04:00 AM
THE TOURING PHASE

The 14 participating teams will play in a series of mini tournaments, in the process earning tour points in the standings. There will be two simultaneous mini-tournaments to be held every week with four teams playing in each tournament. Six teams will draw a bye for the same week.

Each team will get to play in four mini tournaments, hosting one while playing in three other tournaments on the road. The team assignments have been predetermined by Liga Pilipinas before the start of the season. This phase will have 14 mini tournaments of 10 games each for total of 140 games on the schedule. A team is assured of playing 20 games for the touring phase of this conference.

Preliminary Round. In the mini tournaments, the four teams will play a single round robin amongst themselves, lasting for three playing days. One tour point will be awarded for each game a team wins during the round robin.

Semifinal Round. On the fourth day, the teams will play the knockout crossover semifinals with the top team playing the fourth-ranked team in one game and the second-ranked team playing the third-ranked team in the other game. The winners advance to the championship game while the losers dispute Third Place.

Final Round. The championship and Third Place game will be a one-game playoff.

Tour Points. The champion will earn 10 tour points while the runner-up gets five tour points. The Third Place team will receive three points while the Fourth Place team gets no points. The highest tour point total a team may get in one mini tournament is 13 points (10 for winning the championship plus three from winning all their round robin games) and 52 should they sweep all their four mini tournaments.

THE NATIONAL PHASE

When all the mini tournaments have been completed, the 14 teams will ranked according to their total tour points earned with the top 12 advancing to the playoffs or National Phase. Ties will be resolved using the latest FIBA rules as amended.

For this inaugural conference, there will be no distinction if a team is from the North (Luzon) or the South (Vis-Min). Therefore, it is possible to have an all-North or an all-South finale. This phase will last for a minimum of 25 games and may extend to as much as 43 games. Depending on its performance, a team’s playoff stint may be anything between one to as high as 17 games.

Qualifying Round. The four best teams will proceed directly to the quarterfinals while the Fifth to 12th Place teams go through the qualifying round. The eight teams will be paired according to their rankings as follows:

#5 versus #12
#6 versus #11
#7 versus #10 and
#8 versus #9

The teams will play a twice-to beat series with the higher-ranked team enjoying the home court advantage by hosting the first game and if needed, the deciding second game. The four series winners advance to the quarterfinals.

Quarterfinal Round. The quarterfinals will have the eight remaining teams playing a best-of-five series. The pairings will be as follows:

#1 versus #8 or #9
#2 versus #7 or #10
#3 versus #6 or #11 and
#4 versus #5 or #12

The higher-ranked team will enjoy the home court advantage by hosting the series’ first two games and if needed, the deciding fifth game. The other team will host Game Three and if needed, Game Four. The four series winners advance to the semifinals.

Semifinal Round. The semifinals will have the four remaining teams playing a best-of-five series. The pairings will be as follows:

#1, #8 or #9 versus #4, #5 or #12 and
#2, #7 or #10 versus #3, #6 or #11

The higher-ranked team will enjoy the home court advantage by hosting the series’ first two games and if needed, the deciding fifth game. The other team will host Game Three and if needed, Game Four. The two series winners advance to the Liga Pilipinas Finals.

The Liga Pilipinas Finals. The Liga Pilipinas Finals will be a best-of-five affair with the higher-ranked surviving team enjoying the home court advantage by hosting the series’ first two games and if needed, the deciding fifth game. The other team will host Game Three and if needed, Game Four.

Liga Pilipinas
06-24-2008, 01:39 AM
June 18 (Wednesday) -- Santo Domingo People's Center
Ilocos Sur Brave Hearts d. Quezon Red Oilers, 84-82
Cebu Ninos d. Taguig Batang Global, 98-93 (OT)

June 19 (Thursday) -- Santo Domingo People's Center
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 86-84
Taguig Batang Global d. Ilocos Sur Brave Hearts, 79-78

June 20 (Friday) -- Santo Domingo People's Center
Taguig Batang Global d. Quezon Red Oilers, 75-72
Ilocos Sur Brave Hearts d. Cebu Ninos, 80-77

June 21 (Saturday) -- Santo Domingo People's Center
Ilocos Sur Brave Hearts d. Quezon Red Oilers, 81-79 (Semifinal 1)
Cebu Ninos d. Taguig Batang Global, 117-94 (Semifinal 2)

June 22 (Sunday) -- Santo Domingo People's Center
Taguig Batang Global d. Quezon Red Oilers, 79-68 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Ilocos Sur Brave Hearts, 98-78 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
06-24-2008, 01:41 AM
June 18 (Wednesday) -- Xavier University Gym
Laguna Stallions d. Pagadian Explorers, 82-80 (OT)
Misamis Oriental Meteors d. Baguio Victory, 81-63

June 19 (Thursday) -- Mayor Arturo S. Lugod Gym (Gingoog City)
Laguna Stallions d. Baguio Victory, 91-90 (OT)
Misamis Oriental Meteors d. Pagadian Explorers, 58-46

June 20 (Friday) -- Mayor Arturo S. Lugod Gym (Gingoog City)
Baguio Victory d. Pagadian Explorers, 74-67
Misamis Oriental Meteors d. Laguna Stallions, 84-74

June 21 (Saturday) -- Xavier University Gym
Baguio Victory d. Laguna Stallions, 104-95 (Semifinal 1)
Pagadian Explorers d. Misamis Oriental Meteors, 63-59 (Semifinal 2)

June 22 (Sunday) -- Xavier University Gym
Misamis Oriental Meteors d. Laguna Stallions, 82-77 (for Third Place)
Pagadian Explorers d. Baguio Victory, 63-49 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**



Note: Schedule subject to change.

Liga Pilipinas
06-30-2008, 02:51 AM
June 25 (Wednesday) -- University of the Assumption Gym
Tagaytay-Cavite Heroes d. Zamboanga Amores, 20-0 (71-81)
Pampanga Buddies d. Iloilo Mang Inasals, 97-69

June 26 (Thursday) -- University of the Assumption Gym
Iloilo Mang Inasals d. Zamboanga Amores, 105-94
Pampanga Buddies d. Tagaytay-Cavite Heroes, 73-65

June 27 (Friday) -- University of the Assumption Gym
Iloilo Mang Inasals d. Tagaytay-Cavite Heroes, 76-67
Pampanga Buddies d. Zamboanga Amores, 91-86

June 28 (Saturday) -- University of the Assumption Gym
Tagaytay-Cavite Heroes d. Iloilo Mang Inasals, 79-78 (Semifinal 1)
Pampanga Buddies d. Zamboanga Amores, 98-86 (Semifinal 2)

June 29 (Sunday) -- University of the Assumption Gym
Zamboanga Amores d. Iloilo Mang Inasals, 106-93 (for Third Place)
Pampanga Buddies d. Tagaytay-Cavite Heroes, 78-77 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
07-07-2008, 10:16 AM
July 2 (Wednesday) -- Pagadian City Gym
Laguna Stallions d. Misamis Oriental Meteors, 68-64
Pagadian Explorers d. Cebu Ninos, 57-55

July 3 (Thursday) -- Pagadian City Gym
Cebu Ninos d. Laguna Stallions, 105-68
Pagadian Explorers d. Misamis Oriental Meteors, 68-62

July 4 (Friday) -- Pagadian City Gym
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 84-72
Laguna Stallions d. Pagadian Explorers, 58-56

July 5 (Saturday) -- Pagadian City Gym
Pagadian Explorers d. Laguna Stallions, 66-60 (Semifinal 1)
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 86-70 (Semifinal 2)

July 6 (Sunday) -- Pagadian City Gym
Misamis Oriental Meteors d. Laguna Stallions, 102-90 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Pagadian Explorers, 72-67 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
07-07-2008, 10:17 AM
July 2 (Wednesday) -- C.P. Tinga Memorial Hall
Pampanga Buddies d. Quezon Red Oilers, 93-77
Taguig Batang Global d. Lipa-Batangas Barakos, 89-80

July 3 (Thursday) -- C.P. Tinga Memorial Hall
Lipa-Batangas Barakos d. Pampanga Buddies, 75-73
Quezon Red Oilers d. Taguig Batang Global, 77-70

July 4 (Friday) -- C.P. Tinga Memorial Hall
Quezon Red Oilers d. Lipa-Batangas Barakos, 85-81
Pampanga Buddies d. Taguig Batang Global, 83-79

July 5 (Saturday) -- C.P. Tinga Memorial Hall
Taguig Batang Global d. Quezon Red Oilers, 95-73 (Semifinal 1)
Pampanga Buddies d. Lipa-Batangas Barakos, 85-74 (Semifinal 2)

July 6 (Sunday) -- C.P. Tinga Memorial Hall
Lipa-Batangas Barakos d. Quezon Red Oilers, 96-83 (for Third Place)
Taguig Batang Global d. Pampanga Buddies, 81-75 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
07-14-2008, 04:47 PM
July 9 (Wednesday) -- Zamboanga City Coliseum
Pagadian Explorers d. Taguig Batang Global, 78-72
Ilocos Sur Brave Hearts d. Zamboanga Amores, 87-79

July 10 (Thursday) -- Zamboanga City Coliseum
Taguig Batang Global d. Ilocos Sur Brave Hearts, 85-79
Pagadian Explorers d. Zamboanga Amores, 86-61

July 11 (Friday) -- Zamboanga City Coliseum
Ilocos Sur Brave Hearts d. Pagadian Explorers, 92-88 (OT)
Taguig Batang Global d. Zamboanga Amores, 96-89

July 12 (Saturday) -- Zamboanga City Coliseum
Taguig Batang Global d. Ilocos Sur Brave Hearts, 97-88 (Semifinal 1)
Pagadian Explorers d. Zamboanga Amores, 89-79 (Semifinal 2)

July 13 (Sunday) -- Zamboanga City Coliseum
Ilocos Sur Brave Hearts d. Zamboanga Amores, 94-85 (OT) (for Third Place)
Pagadian Explorers d. Taguig Batang Global, 83-56 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
07-15-2008, 01:46 PM
July 9 (Wednesday) -- Lipa City Youth and Cultural Center
Iloilo Mang Inasals d. Baguio Victory, 84-80
Lipa-Batangas Barakos d. Tagaytay-Cavite Heroes. 85-83

July 10 (Thursday) -- Lipa City Youth and Cultural Center
Baguio Victory d. Tagaytay-Cavite Heroes, 90-85
Lipa-Batangas Barakos d. Iloilo Mang Inasals, 99-89

July 11 (Friday) -- Lipa City Youth and Cultural Center
Tagaytay-Cavite Heroes d. Iloilo Mang Inasals, 92-74
Lipa-Batangas Barakos d. Baguio Victory, 99-85

July 12 (Saturday) -- Lipa City Youth and Cultural Center
Tagaytay-Cavite Heroes d. Baguio Victory, 91-79 (Semifinal 1)
Lipa-Batangas Barakos d. Iloilo Mang Inasals, 96-76* (Semifinal 2)

July 13 (Sunday) -- Lipa City Youth and Cultural Center
Baguio Victory d. Iloilo Mang Inasals, 85-80 (for Third Place)
Lipa-Batangas Barakos d. Tagaytay-Cavite Heroes, 81-72 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
07-21-2008, 06:47 PM
July 16 (Wednesday) -- Quezon Convention Center
Baguio Victory d. Ilocos Sur Brave Hearts, 76-68
Quezon Red Oilers d. Misamis Oriental Meteors, 85-73 (OT)

July 17 (Thursday) -- Quezon Convention Center
Ilocos Sur Brave Hearts d. Misamis Oriental Meteors, 102-101 (OT)
Baguio Victory d. Quezon Red Oilers, 94-89 (OT)

July 18 (Friday) -- Quezon Convention Center
Misamis Oriental Meteors d. Baguio Victory, 79-64
Quezon Red Oilers d. Ilocos Sur Brave Hearts, 75-73

July 19 (Saturday) -- Quezon Convention Center
Quezon Red Oilers d. Ilocos Sur Brave Hearts, 78-72 (Semifinal 1)
Misamis Oriental Meteors d. Baguio Victory, 70-64 (Semifiinal 2)

July 20 (Sunday) -- Quezon Convention Center
Ilocos Sur Brave Hearts d. Baguio Victory, 70-64 (for Third Place)
Quezon Red Oilers d. Misamis Oriental Meteors, 76-68 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
07-21-2008, 06:48 PM
July 16 (Wednesday) -- New Cebu Coliseum
Pampanga Buddies d. Zamboanga Amores, 119-60
Cebu Ninos d. Laguna Stallions, 90-69

July 17 (Thursday) -- New Cebu Coliseum
Pampanga Buddies d. Laguna Stallions, 88-81
Cebu Ninos d. Zamboanga Amores, 104-75

July 18 (Friday) -- New Cebu Coliseum
Laguna Stallions d. Zamboanga Amores, 87-80
Cebu Ninos d. Pampanga Buddies, 82-73

July 19 (Saturday) -- Mandaue City Sports and Cultural Complex
Pampanga Buddies d. Laguna Stallions, 104-90 (Semifinal 1)
Cebu Ninos d. Zamboanga Amores, 95-87 (Semifiinal 2)

July 20 (Sunday) -- New Cebu Coliseum
Laguna Stallions d. Zamboanga Amores, 92-63 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Pampanga Buddies, 81-73 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
07-29-2008, 02:59 AM
July 23 (Wednesday) -- Tolentino Sports Center
Taguig Batang Global d. Lipa-Batangas Barakos, 82-73
Tagaytay-Cavite Heroes d. Misamis Oriental Meteors, 75-57

July 24 (Thursday) -- Tolentino Sports Center
Misamis Oriental Meteors d. Lipa-Batangas Barakos, 92-81
Taguig Batang Global d. Tagaytay-Cavite Heroes, 68-64

July 25 (Friday) -- Tolentino Sports Center
Misamis Oriental Meteors d. Taguig Batang Global, 116-109 (OT)
Tagaytay-Cavite Heroes d. Lipa-Batangas Barakos, 75-64

July 26 (Saturday) -- Tolentino Sports Center
Taguig Batang Global d. Misamis Oriental Meteors, 95-80 (Semifinal 1)
Lipa-Batangas Barakos d. Tagaytay-Cavite Heroes, 81-76 (Semifinal 2)

July 27 (Sunday) -- Tolentino Sports Center
Misamis Oriental Meteors d. Tagaytay-Cavite Heroes, 77-76 (for Third Place)
Taguig Batang Global d. Lipa-Batangas Barakos, 92-91 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
07-29-2008, 04:37 PM
July 23 (Wednesday) -- University of San Agustin Gym
Pagadian Explorers d. Cebu Ninos, 91-80
Iloilo Mang Inasals d. Quezon Red Oilers, 92-73

July 24 (Thursday) -- Pototan Astrodome (Pototan, Iloilo)
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 77-57
Iloilo Mang Inasals d. Pagadian Explorers, 84-69

July 25 (Friday) -- Pototan Astrodome (Pototan, Iloilo)
Pagadian Explorers vs. Quezon Red Oilers, 75-67
Cebu Ninos d. Iloilo Mang Inasals, 94-71

July 26 (Saturday) -- University of San Agustin Gym
Pagadian Explorers d. Iloilo Mang Inasals, 77-65(Semifinal 1)
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 90-84 (Semifinal 2)

July 27 (Sunday) -- University of San Agustin Gym
Iloilo Mang Inasals d. Quezon Red Oilers, 95-84 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Pagadian Explorers, 99-82 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
08-04-2008, 11:53 PM
July 30 (Wednesday) -- University of Baguio Gym
Iloilo Mang Inasals d. Zamboanga Amores, 112-102
Baguio Victory d. Lipa-Batangas Barakos, 85-84

July 31 (Thursday) -- University of Baguio Gym
Iloilo Mang Inasals d. Lipa-Batangas Barakos, 106-94
Zamboanga Amores d. Baguio Victory, 76-74

August 1 (Friday) -- University of Baguio Gym
Zamboanga Amores d. Lipa-Batangas Barakos, 98-88
Iloilo Mang Inasals d. Baguio Victory, 90-81

August 2 (Saturday) -- University of Baguio Gym
Baguio Victory d. Zamboanga Amores, 112-71 (Semifinal 1)
Iloilo Mang Inasals d. Lipa-Batangas Barakos, 87-80 (Semifinal 2)

August 3 (Sunday) -- University of Baguio Gym
Lipa-Batangas Barakos d. Zamboanga Amores, 104-70 (for Third Place)
Baguio Victory d. Iloilo Mang Inasals, 101-81 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
08-04-2008, 11:55 PM
July 30 (Wednesday) -- Trace Computer and Business College Gym
Pampanga Buddies d. Tagaytay-Cavite Heroes, 79-77
Laguna Stallions d. Ilocos Sur Brave Hearts, 85-81

July 31 (Thursday) -- Trace Computer and Business College Gym
Ilocos Sur Brave Hearts d. Tagaytay-Cavite Heroes, 76-74
Pampanga Buddies d. Laguna Stallions, 69-68

August 1 (Friday) -- Trace Computer and Business College Gym
Pampanga Buddies d. Ilocos Sur Brave Hearts, 83-79
Laguna Stallions vs. Tagaytay-Cavite Heroes, 84-73

August 2 (Saturday) -- Trace Computer and Business College Gym
Laguna Stallions d. Ilocos Sur Brave Hearts, 84-69 (Semifinal 1)
Tagaytay-Cavite Heroes d. Pampanga Buddies, 88-78 (Semifinal 2)

August 3 (Sunday) -- Trace Computer and Business College Gym
Pampanga Buddies d. Ilocos Sur Brave Hearts, 68-65 (for Third Place)
Laguna Stallions d. Tagaytay-Cavite Heroes, 77-70 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
08-08-2008, 01:56 PM
#
1 Cebu Ninos - 49
2 Pagadian Explorers - 36
3 Taguig Batang Global - 35
4 Pampanga Buddies - 33

5 Lipa-Batangas Barakos - 25
6 Baguio Victory - 23
7 Misamis Oriental Meteors - 20
8 Laguna Stallions - 20

9 Tagaytay-Cavite Heroes - 19
10 Ilocos Sur Brave Hearts - 17
11 Iloilo Mang Inasals - 16
12 Quezon Red Oilers - 14

13 Zamboanga Amores - 5



Note: Games through August 3, 2008.

Liga Pilipinas
08-22-2008, 12:50 AM
HIGHER-seeded teams have the home court and twice to beat advantage.

August 10 (Sunday) -- Lipa City Youth and Cultural Center
(12) Quezon Red Oilers d. (5) Lipa-Batangas Barakos, 97-90

August 11 (Monday) -- Trace Computer and Business College Gym
(9) Tagaytay-Cavite Heroes d. (8) Laguna Stallions, 74-67

August 11 (Monday) -- Lipa City Youth and Cultural Center
(5) Lipa-Batangas Barakos d. (12) Quezon Red Oilers, 113-100
> Barakos advances to quarterfinals

August 12 (Tuesday) -- University of the Cordilleras Gym
(11) Iloilo Mang Inasals d. (6) Baguio Victory, 93-82

August 12 (Tuesday) -- Trace Computer and Business College Gym
(8) Laguna Stallions d. (9) Tagaytay-Cavite Heroes, 91-63
> Stallions advances to quarterfinals

August 13 (Wednesday) -- Xavier University Gym
(7) Misamis Oriental Meteors d. (10) Ilocos Sur Brave Hearts, 72-71
> Meteors advances to quarterfinals

August 13 (Wednesday) -- University of Baguio Gym
(11) Iloilo Mang Inasals d. (6) Baguio Victory, 107-100
> Mang Inasals advances to quarterfinals
**END OF ROUND ONE**

Liga Pilipinas
08-31-2008, 12:49 AM
August 18 (Monday) – C.P. Tinga Memorial Hall
(3) Taguig Batang Global d. (11) Iloilo Mang Inasals, 92-75

August 19 (Tuesday) – C.P. Tinga Memorial Hall
(11) Iloilo Mang Inasals d. (3) Taguig Batang Global, 96-88

August 20 (Wednesday) – University of the Assumption Gym
(5) Lipa-Batangas Barakos d. (4) Pampanga Buddies, 91-85

August 21 (Thursday) – New Cebu Coliseum
(7) Misamis Oriental Meteors d. (2) Pagadian Explorers, 20-0
(1) Cebu Ninos d. (8) Laguna Stallions, 91-85

August 21 (Thursday) – University of the Assumption Gym
(4) Pampanga Buddies d. (5) Lipa-Batangas Barakos, 98-73

August 22 (Friday) – New Cebu Coliseum
(7) Misamis Oriental Meteors d. (2) Pagadian Explorers, 84-81
(1) Cebu Ninos d. (8) Laguna Stallions, 99-73

August 24 (Sunday) – University of San Agustin Gym
(11) Iloilo Mang Inasals d. (3) Taguig Batang Global, 113-101

August 25 (Monday) – Xavier University Gym
(7) Misamis Oriental Meteors d. (2) Pagadian Explorers, 69-59
> Meteors advances to semifinals, 3-0

August 25 (Monday) – University of San Agustin Gym
(3) Taguig Batang Global d. (11) Iloilo Mang Inasals, 109-93

August 27 (Wednesday) – Lipa City Youth and Cultural Center
(5) Lipa-Batangas Barakos d. (4) Pampanga Buddies, 99-91

August 27 (Wednesday) – Trace Computer and Business College Gym
(1) Cebu Ninos d. (8) Laguna Stallions, 82-71
> Ninos advances to semifinals, 3-0

August 28 (Thursday) – Lipa City Youth and Cultural Center
(5) Lipa-Batangas Barakos d. (4) Pampanga Buddies, 88-85
> Barakos advances to semifinals, 3-1

August 30 (Saturday) – C.P. Tinga Memorial Hall
(3) Taguig Batang Global d. (11) Iloilo Mang Inasals, 90-79
> Batang Global advances to semifinals, 3-2
**END OF QUARTERFINAL ROUND**

Liga Pilipinas
09-12-2008, 03:07 AM
http://i223.photobucket.com/albums/dd40/MVBA_Ph/Playoffs1-1.jpg

September 2 (Tuesday) – New Cebu Coliseum
(1) Cebu Ninos d. (5) Lipa-Batangas Barakos, 99-80

September 3 (Wednesday) – New Cebu Coliseum
(1) Cebu Ninos d. (5) Lipa-Batangas Barakos, 83-72

September 5 (Friday) – C.P. Tinga Memorial Hall
(3) Taguig Batang Global d. (7) Misamis Oriental Meteors, 92-77

September 6 (Saturday) – C.P. Tinga Memorial Hall
(7) Misamis Oriental Meteors d. (3) Taguig Batang Global, 76-68

September 7 (Sunday) – Lipa City Youth and Cultural Center
(5) Lipa-Batangas Barakos d. (1) Cebu Ninos, 83-74

September 8 (Monday) – Lipa City Youth and Cultural Center
(1) Cebu Ninos d. (5) Lipa-Batangas Barakos, 96-89
> Ninos advances to the Liga Finals, 3-1

September 10 (Wednesday) – Xavier University Gym
(3) Taguig Batang Global d. (7) Misamis Oriental Meteors, 79-64

September 11 (Thursday) – Xavier University Gym
(3) Taguig Batang Global d. (7) Misamis Oriental Meteors, 77-73
> Batang Global advances to the Liga Finals, 3-1
**END OF SEMIFINAL ROUND**

Liga Pilipinas
09-19-2008, 04:06 AM
September 15 (Monday) – New Cebu Coliseum
(1) Cebu Ninos d. (3) Taguig Batang Global, 98-78

September 16 (Tuesday) – New Cebu Coliseum
(1) Cebu Ninos d. (3) Taguig Batang Global, 78-69

September 18 (Thursday) – C.P. Tinga Memorial Hall
(1) Cebu Ninos d. (3) Taguig Batang Global, 107-91
> Ninos win series, 3-0
**END OF THE CONFERENCE**

Liga Pilipinas
01-10-2009, 01:11 AM
THE TOURING PHASE

* * *The 11 participating teams will play in a series of mini tournaments, in the process earning tour points in the standings.* There may be one or two simultaneous mini-tournaments to be held every week with four teams playing in each tournament.* Seven or three teams will draw a bye for the same week.

* * *Each team will get to play in four mini tournaments, hosting one while playing in three other tournaments on the road.* The team assignments have been predetermined by Liga Pilipinas before the start of the season.* This phase will have 11 mini tournaments of eight games each for total of 88 games on the schedule.* A team is assured of playing 16 games for the touring phase of this conference.

* * *Preliminary Round.* In the mini tournaments, the four teams will play a single round robin amongst themselves, lasting for three playing days.* One tour point will be awarded for each game a team wins during the round robin. Should a team sweep all its three games, a bonus of two tour points will be awarded.

* * *Final Round.* On the fourth day, the top two teams will play the knockout finals.* The third and fourth-ranked teams will dispute Third Place in a similar one-game playoff.

* * *Tour Points.* The champion will earn 10 tour points while the runner-up gets five tour points.* The Third Place team will receive three points while the Fourth Place team gets no points.* The highest tour point total a team may get in one mini tournament is 15 points (10 for winning the championship plus five from winning their round robin games) and 60 should they sweep all their four mini tournaments.

THE NATIONAL PHASE

* * *When all the mini tournaments have been completed, the 11 teams will ranked according to their total tour points earned with the top eight advancing to the playoffs or National Phase.* Ties will be resolved using the latest FIBA rules as amended.

* * *For this conference, there will be no distinction if a team is from the North (Luzon) or the South (Vis-Min).* Therefore, it is possible to have an all-North or an all-South finale.* This phase will last for a minimum of 21 games and may extend to as much as 35 games.* Depending on its performance, a team’s playoff stint may be anything between three to as high as 15 games.

* * *Quarterfinal Round.* The quarterfinals will have the eight best teams playing a best-of-five series.* The pairings will be as follows:

* * * * * * * *#1 versus #8
* * * * * * * *#2 versus #7
* * * * * * * *#3 versus #6 and
* * * * * * * *#4 versus #5

The higher-ranked team will enjoy the home court advantage by hosting the series’ first three games.* If needed, the other team will host Game Four and if needed, Game Five.* The four series winners advance to the semifinals.

* * *Semifinal Round.* The semifinals will have the four remaining teams playing a best-of-five series.* The pairings will be as follows:

* * * * * * * *#1 or #8 versus #4 or #5 and
* * * * * * * *#2 or #7 versus #3 or #6

The higher-ranked team will enjoy the home court advantage by hosting the series’ first three games.* If needed, the other team will host Game Four and if needed, Game Five.* The two series winners advance to the Liga Pilipinas Finals.

* * *The Liga Pilipinas Finals.* The Liga Pilipinas Finals will be a best-of-five affair with the higher-ranked surviving team enjoying the home court advantage.* The choice of either the 3-2 or 2-3 format will be left to choice of the higher seeded of the two finalists.

Liga Pilipinas
01-18-2009, 12:43 AM
STANDINGS
Laguna Stallions 3-0
Ilocos Sur Bravehearts 2-1
MP Warriors of GenSan 1-2
Zanorte Babami 0-3

January 14 (Wednesday) -- General Santos City Gymnasium (Lagao)
Laguna Stallions d. Zanorte Babami, 84-73
Ilocos Sur Bravehearts d. MP Warriors of GenSan, 63-59

January 15 (Thursday) -- General Santos City Gymnasium (Lagao)
Laguna Stallions d. Ilocos Sur Bravehearts, 84-67
MP Warriors of GenSan d. Zanorte Babami, 104-80

January 16 (Friday) -- General Santos City Gymnasium (Lagao)
Ilocos Sur Bravehearts d. Zanorte Babami, 74-60
Laguna Stallions d. MP Warriors of GenSan, 70-61

January 17 (Saturday) -- General Santos City Gymnasium (Lagao)
MP Warriors of GenSan d. Zanorte Babami, 75-71 (for Third Place)
Laguna Stallions d. Ilocos Sur Bravehearts, 66-62 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
01-25-2009, 01:26 AM
STANDINGS
Manila Capitals 3-0
Taguig Batang Global 1-2
Pampanga Buddies 1-2
MP Warriors of GenSan 1-2

January 21 (Wednesday) -- University of the Assumption Gymnasium
Manila Capitals d. Taguig Batang Global, 88-82
MP Warriors of GenSan d. Pampanga Buddies, 68-67

January 22 (Thursday) -- University of the Assumption Gymnasium
Manila Capitals d. MP Warriors of GenSan, 74-73
Pampanga Buddies d. Taguig Batang Global, 95-90 (2OT)

January 23 (Friday) -- University of the Assumption Gymnasium
Taguig Batang Global d. MP Warriors of GenSan, 86-56
Manila Capitals d. Pampanga Buddies, 79-75

January 24 (Saturday) -- University of the Assumption Gymnasium
MP Warriors of GenSan d. Pampanga Buddies, 71-69 (for Third Place)
Manila Capitals d. Taguig Batang Global, 97-82 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
02-01-2009, 03:34 PM
STANDINGS
Laguna Stallions 3-0
Pampanga Buddies 2-1
Cebu Ninos 1-2
Ilocos Sur Bravehearts 0-3

January 28 (Wednesday) -- Santo Domingo People's Center
Laguna Stallions d. Pampanga Buddies, 81-60
Cebu Ninos d. Ilocos Sur Bravehearts, 87-84

January 29 (Thursday) -- Santo Domingo People's Center
Laguna Stallions d. Cebu Ninos, 63-61
Pampanga Buddies d. Ilocos Sur Bravehearts, 93-79

January 30 (Friday) -- Santo Domingo People's Center
Pampanga Buddies d. Cebu Ninos, 90-86
Laguna Stallions d. Ilocos Sur Bravehearts, 83-69

January 31 (Saturday) -- Santo Domingo People's Center
Cebu Ninos d. Ilocos Sur Bravehearts, 80-63 (for Third Place)
Pampanga Buddies d. Laguna Stallions, 82-77 (OT) (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
02-02-2009, 03:25 AM
STANDINGS
Misamis Oriental Meteors 3-0
Manila Capitals 2-1
Taguig Batang Global 1-2
Zanorte Babami 0-3

January 29 (Thursday) -- Zamboanga City Coliseum
Misamis Oriental Meteors d. Manila Capitals, 70-64
Taguig Batang Global d. Zanorte Babami, 66-60

January 30 (Friday) -- Zamboanga City Coliseum
Manila Capitals d. Taguig Batang Global, 85-72
Misamis Oriental Meteors d. Zanorte Babami, 89-76

January 31 (Saturday) -- Zamboanga City Coliseum
Misamis Oriental Meteors d. Taguig Batang Global, 81-80
Manila Capitals d. Zanorte Babami, 76-68

February 1 (Sunday) -- Zamboanga City Coliseum
Taguig Batang Global d. Zanorte Babami, 85-80 (for Third Place)
Misamis Oriental Meteors d. Manila Capitals, 79-56 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
02-08-2009, 02:55 AM
STANDINGS
Quezon Red Oilers 3-0
Ilocos Sur Bravehearts 2-1
Zamboanga Zambos 1-2
Iloilo Mang Inasals 0-3

February 4 (Wednesday) -- Quezon Convention Center
Ilocos Sur Bravehearts d. Iloilo Mang Inasals, 70-52
Quezon Red Oilers d. Zamboanga Zambos, 103-60

February 5 (Thursday) -- Quezon Convention Center
Zamboanga Zambos d. Iloilo Mang Inasals, 76-74
Quezon Red Oilers d. Ilocos Sur Bravehearts, 87-75

February 6 (Friday) -- Quezon Convention Center
Ilocos Sur Bravehearts d. Zamboanga Zambos, 85-68
Quezon Red Oilers d. Iloilo Mang Inasals, 74-67

February 7 (Saturday) -- Quezon Convention Center
Zamboanga Zambos d. Iloilo Mang Inasals, 75-72(for Third Place)
Ilocos Sur Bravehearts d. Quezon Red Oilers, 75-71 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
02-15-2009, 09:33 AM
STANDINGS
Misamis Oriental Meteors 3-0
Laguna Stallions 2-1
Pampanga Buddies 1-2
Iloilo Mang Inasals 0-3

February 11 (Wednesday) -- Stallions' Gym of Trace College
Misamis Oriental Meteors d. Pampanga Buddies, 81-75
Laguna Stallions d. Iloilo Mang Inasals, 72-66

February 12 (Thursday) -- Stallions' Gym of Trace College
Pampanga Buddies d. Iloilo Mang Inasals, 93-81
Misamis Oriental Meteors d. Laguna Stallions, 71-62

February 13 (Friday) -- Stallions' Gym Trace College
Misamis Oriental Meteors d. Iloilo Mang Inasals, 82-65
Laguna Stallions d. Pampanga Buddies, 88-82

February 14 (Saturday) -- Stallions' Gym of Trace College
Iloilo Mang Inasals d. Pampanga Buddies, 77-75 (for Third Place)
Misamis Oriental Meteors d. Laguna Stallions, 70-58 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**


Note: Schedule subject to change without prior notice.

Liga Pilipinas
02-22-2009, 02:28 AM
STANDINGS
Cebu Ninos 3-0
Quezon Red Oilers 2-1
MP Warriors of GenSan 1-2
Manila Capitals 0-3

February 18 (Wednesday) -- San Andres Sports Complex
Cebu Ninos d. MP Warriors of GenSan, 89-67
Quezon Red Oilers d. Manila Capitals, 75-73

February 19 (Thursday) -- San Andres Sports Complex
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 91-90
MP Warriors of GenSan d. Manila Capitals, 84-78

February 20 (Friday) -- San Andres Sports Complex
Quezon Red Oilers d. MP Warriors of GenSan, 95-81
Cebu Ninos d. Manila Capitals, 85-81

February 21 (Saturday) -- San Andres Sports Complex
Smart-Gilas Pilipinas NT d. Pampanga Buddies, 98-95 (exhibition)
Manila Capitals d. MP Warriors of GenSan, 96-92 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 93-84 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
03-01-2009, 12:35 AM
STANDINGS
MP Warriors of GenSan 2-1
Quezon Red Oilers 2-1
Ilocos Sur Bravehearts 1-2
Taguig Batang Global 1-2

February 25 (Wednesday) -- C. P. Tinga Memorial Hall
Quezon Red Oilers d. Ilocos Sur Bravehearts, 74-68
Taguig Batang Global d. MP Warriors of GenSan, 81-68

February 26 (Thursday) -- C. P. Tinga Memorial Hall
MP Warriors of GenSan d. Ilocos Sur Bravehearts, 85-67
Quezon Red Oilers d. Taguig Batang Global, 93-80

February 27 (Friday) -- C. P. Tinga Memorial Hall
MP Warriors of GenSan d. Quezon Red Oilers, 103-90 (2OT)
Ilocos Sur Bravehearts d. Taguig Batang Global, 68-65

February 28 (Saturday) -- C. P. Tinga Memorial Hall
Taguig Batang Global d. Ilocos Sur Bravehearts, 67-54 (for Third Place)
Quezon Red Oilers d. MP Warrriors of GenSan, 82-71 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
03-03-2009, 01:42 AM
STANDINGS
Iloilo Mang Inasals 3-0
Laguna Stallions 2-1
Manila Capitals 1-2
Zamboanga Zambos 0-3

February 25 (Wednesday) -- Pototan Astrodome
Laguna Stallions d. Manila Capitals, 85-71
Iloilo Mang Inasals d. Zamboanga Zambos, 104-72

February 26 (Thursday) -- Pototan Astrodome
Laguna Stallions d. Zamboanga Zambos, 96-64
Iloilo Mang Inasals d. Manila Capitals, 104-98

February 27 (Friday) -- Pototan Astrodome
Manila Capitals d. Zamboanga Zambos, 95-77
Iloilo Mang Inasals d. Laguna Stallions, 91-81

February 28 (Saturday) -- Pototan Astrodome
Manila Capitals d. Zamboanga Zambos, 89-79 (for Third Place)
Laguna Stallions d. Iloilo Mang Inasals, 65-63 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
03-08-2009, 09:00 AM
STANDINGS
Cebu Ninos 2-1
Misamis Oriental Meteors 2-1
Pampanga Buddies 1-2
Taguig Batang Global 1-2

March 4 (Wednesday) -- New Cebu Coliseum
Misamis Oriental Meteors d. Pampanga Buddies, 82-73
Taguig Batang Global d. Cebu Ninos, 80-78

March 5 (Thursday) -- New Cebu Coliseum
Pampanga Buddies d. Taguig Batang Global, 76-72
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 70-65

March 6 (Friday) -- New Cebu Coliseum
Misamis Oriental Meteors d. Taguig Batang Global, 62-56
Cebu Ninos d. Pampanga Buddies, 89-86

March 7 (Saturday) -- University of San Carlos-Main Gym
Pampanga Buddies d. Taguig Batang Global, 88-81 (for Third Place)
Misamis Oriental Meteors d. Cebu Ninos, 69-68 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
03-14-2009, 11:06 PM
STANDINGS
Cebu Ninos 3-0
Quezon Red Oilers 2-1
Misamis Oriental Meteors 1-2
Iloilo Mang Inasals 0-3

March 11 (Wednesday) -- Arturo S. Lugod Memorial Sports and Cultural Center (Gingoog City)
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 92-75

March 12 (Thursday) -- Arturo S. Lugod Memorial Sports and Cultural Center (Gingoog City)
Misamis Oriental Meteors d. Iloilo Mang Inasals, 73-70
Cebu Ninos d. Iloilo Mang Inasals, 94-54
Quezon Red Oilers d. Misamis Oriental Meteors, 67-64

March 13 (Friday) -- Xavier University Gym
Quezon Red Oilers d. Iloilo Mang Inasals, 90-88 (OT)
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 61-58

March 14 (Saturday) -- Xavier University Gym
Misamis Oriental Meteors d. Iloilo Mang Inasals, 77-55 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 100-79 (Championship)
**END OF TOURNAMENT AND TOUR PHASE**

Liga Pilipinas
03-14-2009, 11:08 PM
# (win-loss)
1 Misamis Oriental Meteors (13-3) - 46
2 Trace-Laguna Stallions (12-4) - 44
3 M. Lhuillier-Cebu Ninos (12-4) - 41
4 Quezon Red Oilers (10-6) - 36

5 Manila Capitals (9-7) - 29
6 Ilocos Sur Bravehearts (6-10) - 22
7 Smart-Pampanga Buddies (7-9) - 20
8 MP Warriors of GenSan (7-9) - 17

9 Harbour Centre-Taguig Batang Global (6-10) - 16
10 Iloilo Mang Inasals (4-12) - 15
11 Zamboanga Zambos (2-14) - 7


How points are awarded:

* * ** winning a Leg Championship = 10
* * ** winning Second Place = 5
* * ** winning Third Place = 3
* * ** placing in Fourth Place = 1
* * ** winning a game during the preliminary round = 1
* * ** bonus for winning all three preliminary round games in one leg = 2



Note: Games through March 14, 2009.

Liga Pilipinas
04-20-2009, 09:47 PM
http://i413.photobucket.com/albums/pp215/ligapilipinas/PlayoffsC-2.jpg

THE FINALS
(Best-of-Five)
(1) Misamis Oriental Meteors vs. (3) Cebu Ninos
April
14 Misamis Oriental Meteors d. Cebu Ninos, 70-64 (Xavier University Gym)
15 Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 58-55 (Xavier University Gym)
16 Misamis Oriental Meteors d. Cebu Ninos, 73-71 (Xavier University Gym)
18 Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 62-58 (New Cebu Coliseum)
20 Misamis Oriental Meteors d. Cebu Ninos, 64-52 (New Cebu Coliseum)
(Meteors win series, 3-2)


SEMIFINALS
(Best-of-Five)
(1) Misamis Oriental Meteors vs. (4) Quezon Red Oilers
April
2 Quezon Red Oilers d. Misamis Oriental Meteors, 65-64 (Xavier University Gym)
3 Misamis Oriental Meteors d. Quezon Red Oilers, 82-78 (Xavier University Gym)
4 Quezon Red Oilers d. Misamis Oriental Meteors, 73-70 (Xavier University Gym)
7 Misamis Oriental Meteors d. Quezon Red Oilers, 66-58 (Quezon Convention Center)
8 Misamis Oriental Meteors d. Quezon Red Oilers, 58-57 (Quezon Convention Center)
(Meteors win series, 3-2)

(2) Laguna Stallions vs. (3) Cebu Ninos
April
2 Cebu Ninos d. Laguna Stallions, 79-72 (Stallions' Gym of Trace College)
3 Cebu Ninos d. Laguna Stallions, 95-83 (Stallions' Gym of Trace College)
4 Cebu Ninos d. Laguna Stallions, 90-86 (Stallions' Gym of Trace College)
(Ninos win series, 3-0)


QUARTERFINALS
(Best-of-Five)
(1) Misamis Oriental Meteors vs. (8) MP Warriors of GenSan
March
23 MP Warriors of GenSan d. Misamis Oriental Meteors, 77-75 (Xavier University Gym)
24 Misamis Oriental Meteors d. MP Warriors of GenSan, 72-61 (Xavier University Gym)
25 Misamis Oriental Meteors d. MP Warriors of GenSan, 64-62 (Xavier University Gym)
27 Misamis Oriental Meteors d. MP Warriors of GenSan, 65-59 (Arturo S. Lugod Memorial Sports and Cultural Center)
(Meteors win series, 3-1)

(2) Laguna Stallions vs. (7) Pampanga Buddies
March
17 Laguna Stallions d. Pampanga Buddies, 67-65 (Stallions' Gym of Trace College)
18 Pampanga Buddies d. Laguna Stallions, 78-71 (Stallions' Gym of Trace College)
19 Laguna Stallions d. Pampanga Buddies, 84-83 (OT) (Stallions' Gym of Trace College)
27 Pampanga Buddies d. Laguna Stallions, 108-94 (Holy Angel University Gym)
28 Laguna Stallions d. Pampanga Buddies, 95-87 (Holy Angel University Gym)
(Stallions win series, 3-2)

(3) Cebu Ninos vs. (6) Ilocos Sur Bravehearts
March
19 Cebu Ninos d. Ilocos Sur Bravehearts, 20-0 (University of San Carlos-Main Gym)
20 Cebu Ninos d. Ilocos Sur Bravehearts, 20-0 (University of San Carlos-Main Gym)
21 Cebu Ninos d. Ilocos Sur Bravehearts, 20-0 (University of San Carlos-Main Gym)
(Ninos win series, 3-0)

(4) Quezon Red Oilers vs. (5) Manila Capitals
March
21 Quezon Red Oilers d. Manila Capitals, 87-67 (Quezon Convention Center)
22 Quezon Red Oilers d. Manila Capitals, 78-72 (Quezon Convention Center)
23 Quezon Red Oilers d. Manila Capitals, 69-66 (Quezon Convention Center)
(Red Oilers win series, 3-0)

Liga Pilipinas
08-19-2009, 01:23 AM
THE TOURING PHASE

The 10 participating teams will play in a series of mini tournaments, in the process earning tour points in the standings. There will be one mini-tournament held every week with four teams playing in each tournament. Six other teams will draw a bye for the same week.

Each team will get to play in four mini tournaments, hosting one while playing in three other tournaments on the road. The team assignments have been predetermined by Liga Pilipinas before the start of the season. This phase will have 10 mini tournaments of eight games each for total of 80 games on the schedule. A team is assured of playing 16 games for the touring phase of this conference.

Preliminary Round. In the mini tournaments, the four teams will play a single round robin amongst themselves, lasting for three playing days. One tour point will be awarded for each game a team wins during the round robin. Should a team sweep all its three games, a bonus of two tour points will be awarded.

Final Round. On the fourth day, the top two teams will play the knockout finals. The third and fourth-ranked teams will dispute Third Place in a similar one-game playoff.

Tour Points. The champion will earn 10 tour points while the runner-up gets five tour points. The Third Place team will receive three points while the Fourth Place team gets one point. The highest tour point total a team may get in one mini tournament is 15 points (10 for winning the championship plus five from winning their round robin games) and 60 should they sweep all their four mini tournaments.

THE SUPER LEG

When all the mini tournaments have been completed, the 10 teams will be ranked according to their total tour points earned with the top two advancing straight to the Super Leg. Ties will be resolved using the latest FIBA rules as amended.

For this conference, there will be no distinction if a team is from the North (Luzon) or the South (Vis-Min). Therefore, it is possible to have an all-North or an all-South finale. This phase will last for a minimum of 17 games and may extend to as much as 20 games.

The league office will announce very soon the host venue of the Super Leg.

Qualifying Round. The third to eighth ranked teams will play each other in separate series with the higher seed enjoying the twice-to-beat advantage. The pairings will be as follows:

#3 versus #8
#4 versus #7 and
#5 versus #6

The three series winners advance to the Super Leg, joining the top two teams which were seeded earlier.

Preliminary Round. The five teams will play a single round robin amongst themselves. This will last for 10 games spread over five days.

Super Semifinal Round. The semifinals will be a knockout affair between the second and third-ranked teams after the preliminary round. The two winner will advance to the Liga Pilipinas Finals against the top-ranked team while the loser tangles with the fourth-ranked team for Third Place.

The Liga Pilipinas Super Finals. The Liga Pilipinas Super Finals will be a one-game, winner-take-all affair.

Liga Pilipinas
08-23-2009, 12:25 AM
STANDINGS
Cebu Ninos 3-0
Laguna Stallions 2-1
MP Warriors of GenSan 1-2
Quezon Red Oilers 0-3

August 19 (Wednesday) -- New Cebu Coliseum
MP Warriors of GenSan d. Quezon Red Oilers, 81-65
Cebu Ninos d. Laguna Stallions, 78-65

August 20 (Thursday) -- New Cebu Coliseum
Laguna Stallions d. Quezon Red Oilers, 83-70
Cebu Ninos d. MP Warriors of GenSan, 92-75

August 21 (Friday) -- New Cebu Coliseum
Laguna Stallions d. MP Warriors of GenSan, 75-71
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 87-68

August 22 (Saturday) -- New Cebu Coliseum
MP Warriors of GenSan d. Quezon Red Oilers, 72-66 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Laguna Stallions, 88-74 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
08-30-2009, 03:09 AM
STANDINGS
Forward Taguig 3-0
Pampanga Buddies 2-1
Mandaue Landmaster 1-2
Zamboanga Uno Latinos 0-3

August 26 (Wednesday) -- C. P. Tinga Memorial Hall
Pampanga Buddies d. Zamboanga Uno Latinos, 96-81
Forward Taguig d. Mandaue Landmaster, 75-66

August 27 (Thursday) -- C. P. Tinga Memorial Hall
Pampanga Buddies d. Mandaue Landmaster, 79-76 (OT)
Forward Taguig d. Zamboanga Uno Latinos, 83-70

August 28 (Friday) -- C. P. Tinga Memorial Hall
Mandaue Landmaster d. Zamboanga Uno Latinos, 71-64
Forward Taguig d. Pampanga Buddies, 85-73

August 29 (Saturday) -- C. P. Tinga Memorial Hall
Mandaue Landmaster d. Zamboanga Uno Latinos, 91-79 (for Third Place)
Forward Taguig d. Pampanga Buddies, 74-71 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
09-06-2009, 01:58 AM
STANDINGS
Pampanga Buddies 2-1
Laguna Stallions 2-1
Forward Taguig 2-1
Bacolod Turbos 0-3

September 2 (Wednesday) -- Holy Angel University Gym
Forward Taguig d. Bacolod Turbos, 79-70
Pampanga Buddies d. Laguna Stallions, 79-73

September 3 (Thursday) -- Holy Angel University Gym
Laguna Stallions d. Forward Taguig, 73-66
Pampanga Buddies d. Bacolod Turbos, 96-83

September 4 (Friday) -- Holy Angel University Gym
Laguna Stallions d. Bacolod Turbos, 134-88
Forward Taguig d. Pampanga Buddies, 89-84

September 5 (Saturday) -- Holy Angel University Gym
Bacolod Turbos d. Forward Taguig, 89-84 (for Third Place)
Laguna Stallions d. Pampanga Buddies, 100-91 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
09-13-2009, 11:27 AM
STANDINGS
Cebu Ninos 3-0
Misamis Oriental Meteors 2-1
Mandaue Landmaster 1-2
MP Warriors of GenSan 0-3

September 9 (Wednesday) -- Arturo S. Lugod Memorial Sports and Cultural Center (Gingoog City)
Cebu Ninos d. Mandaue Landmaster, 70-66
Misamis Oriental Meteors d. MP Warriors of GenSan, 75-73

September 10 (Thursday) -- Arturo S. Lugod Memorial Sports and Cultural Center (Gingoog City)
Cebu Ninos d. MP Warriors of GenSan, 90-69
Misamis Oriental Meteors d. Mandaue Landmaster, 77-55

September 11 (Friday) -- Xavier University Gym
Mandaue Landmaster d. MP Warriors of GenSan, 66-64
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 80-79

September 12 (Saturday) -- Xavier University Gym
Mandaue Landmaster d. MP Warriors of GenSan, 65-62 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 82-77 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
09-20-2009, 01:31 AM
STANDINGS
Cebu Ninos 3-0
Quezon Red Oilers 2-1
Misamis Oriental Meteors 1-2
Apayao Rapids 0-3

September 16 (Wednesday) -- Quezon Convention Center
Cebu Ninos d. Apayao Rapids, 96-90
Quezon Red Oilers d. Misamis Oriental Meteors, 102-93

September 17 (Thursday) -- Quezon Convention Center
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 73-72
Quezon Red Oilers d. Apayao Rapids, 111-68

September 18 (Friday) -- Quezon Convention Center
Misamis Oriental Meteors d. Apayao Rapids, 90-66
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 95-77

September 19 (Saturday) -- Quezon Convention Center
Misamis Oriental Meteors d. Apayao Rapids, 85-70 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 67-62 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
09-27-2009, 02:01 AM
STANDINGS
Quezon Red Oilers 3-0
Pampanga Buddies 2-1
MP Warriors of GenSan 1-2
Zamboanga Uno Latinos 0-3

September 23 (Wednesday) -- General Santos City Gymnasium
Pampanga Buddies d. Zamboanga Uno Latinos, 103-72
Quezon Red Oilers d. MP Warriors of GenSan, 78-74

September 24 (Thursday) -- General Santos City Gymnasium
Quezon Red Oilers d. Pampanga Buddies, 70-68
MP Warriors of GenSan d. Zamboanga Uno Latinos, 101-75

September 25 (Friday) -- General Santos City Gymnasium
Quezon Red Oilers d. Zamboanga Uno Latinos, 111-87
Pampanga Buddies d. MP Warriors of GenSan, 78-60

September 26 (Saturday) -- General Santos City Gymnasium
Zamboanga Uno Latinos d. MP Warriors of GenSan, 87-71 (for Third Place)
Quezon Red Oilers d. Pampanga Buddies, 78-73 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
10-03-2009, 08:36 PM
STANDINGS
Misamis Oriental Meteors 3-0
Forward Taguig 2-1
Laguna Stallions 1-2
MP Warriors of GenSan 0-3

September 30 (Wednesday) -- Stallions' Gym of Trace College
Forward Taguig d. MP Warriors of GenSan, 84-75
Misamis Oriental Meteors d. Laguna Stallions, 80-70

October 1 (Thursday) -- Stallions' Gym of Trace College
Misamis Oriental Meteors d. Forward Taguig, 82-75
Laguna Stallions d. MP Warriors of GenSan, 76-63

October 2 (Friday) -- Stallions' Gym of Trace College
Misamis Oriental Meteors d. MP Warriors of GenSan, 95-80
Forward Taguig d. Laguna Stallions, 77-74

October 3 (Saturday) -- Stallions' Gym of Trace College
Laguna Stallions d. MP Warriors of GenSan, 73-60 (for Third Place)
Misamis Oriental Meteors d. Forward Taguig, 84-77 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
10-18-2009, 10:23 AM
STANDINGS
Quezon Red Oilers 2-1
Forward Taguig 2-1
Mandaue Landmaster 2-1
Zamboanga Uno Latinos 0-3

October 14 (Wednesday) -- Mandaue City Cultural and Sports Center
Forward Taguig d. Zamboanga Uno Latinos, 112-85
Quezon Red Oilers d. Mandaue Landmaster, 79-66

October 15 (Thursday) -- Mandaue City Cultural and Sports Center
Forward Taguig d. Quezon Red Oilers, 85-80
Mandaue Landmaster d. Zamboanga Uno Latinos, 107-78

October 16 (Friday) -- Mandaue City Cultural and Sports Center
Quezon Red Oilers d. Zamboanga Uno Latinos, 143-85
Mandaue Landmaster d. Forward Taguig, 76-71

October 17 (Saturday) -- Mandaue City Cultural and Sports Center
Mandaue Landmaster d. Zamboanga Uno Latinos, 105-101 (for Third Place)
Quezon Red Oilers d. Forward Taguig, 85-74 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
11-01-2009, 12:55 AM
STANDINGS
Cebu Ninos 3-0
Misamis Oriental Meteors 2-1
Apayao Rapids 1-2
Zamboanga Uno Latinos 0-3

October 28 (Wednesday) -- Summit Centre (Universidad de Zamboanga)
Misamis Oriental Meteors d. Apayao Rapids, 95-64
Cebu Ninos d. Zamboanga Uno Latinos, 123-97

October 29 (Thursday) -- Summit Centre (Universidad de Zamboanga)
Cebu Ninos d. Apayao Rapids, 107-72
Misamis Oriental Meteors d. Zamboanga Uno Latinos, 122-77

October 30 (Friday) -- Summit Centre (Universidad de Zamboanga)
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 78-73
Apayao Rapids d. Zamboanga Uno Latinos, 100-77

October 31 (Saturday) -- Summit Centre (Universidad de Zamboanga)
Apayao Rapids d. Zamboanga Uno Latinos, 105-84 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 91-81 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
11-08-2009, 11:49 PM
STANDINGS
Pampanga Buddies 3-0
Apayao Rapids 2-1
Mandaue Landmaster 1-2
Laguna Stallions 0-3

November 4 (Wednesday) -- Bienvenido Verzola Jr. Memorial Sports Center (Luna, Apayao)
Pampanga Buddies d. Apayao Rapids, 83-78

November 5 (Thursday) -- Bienvenido Verzola Jr. Memorial Sports Center (Luna, Apayao)
Mandaue Landmaster d. Laguna Stallions, 79-70
Pampanga Buddies d. Mandaue Landmaster, 89-71
Apayao Rapids d. Laguna Stallions, 95-77

November 6 (Friday) -- Bienvenido Verzola Jr. Memorial Sports Center (Luna, Apayao)
Pampanga Buddies d. Laguna Stallions, 101-98 (2OT)
Apayao Rapids d. Mandaue Landmaster, 76-65

November 7 (Saturday) -- Bienvenido Verzola Jr. Memorial Sports Center (Luna, Apayao)
Laguna Stallions d. Mandaue Landmaster, 89-79 (for Third Place)
Pampanga Buddies d. Apayao Rapids, 95-81 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
11-08-2009, 11:50 PM
# (win-loss)
1 M. Lhuillier Kwarta Padala-Cebu Ninos (16-0) - 60 points
2 Smart-Pampanga Buddies (10-6) - 36

3 Quezon Red Oilers (9-7) - 35
4 Misamis Oriental Meteors (10-6) - 33
5 Forward Taguig (10-6) - 32

6 Trace-Laguna Stallions (8-8) - 26
7 Cebu Landmaster-Mandaue (8-8) - 15
8 MP Warriors of GenSan (3-13) - 8

9 Zamboanga Uno Latinos (1-15) - 6
10 Toyota-Bacolod Turbos (1-3) - 3
11 EKB-Apayao Rapids (4-8) - 12


How points are awarded:

* winning a Leg Championship = 10
* placing in Second Place = 5
* winning Third Place = 3
* placing in Fourth Place = 1
* winning a game during the preliminary round = 1
* bonus for winning all three preliminary round games in one leg = 2
* guest team Apayao is ineligible for the Super Leg



Note: Games through November 7, 2009.

Liga Pilipinas
11-19-2009, 02:32 AM
WILD CARD ROUND
(Twice-To-Beat)

(3) Quezon Red Oilers vs. (8) MP Warriors of GenSan
November
11 Quezon Red Oilers d. MP Warriors of GenSan, 86-64 (Quezon Convention Center)
Red Oilers advance to Super Leg

(4) Misamis Oriental Meteors vs. (7) Mandaue Landmaster
November
14 Misamis Oriental Meteors d. Mandaue Landmaster, 95-72 (Arturo S. Lugod Memorial Sports and Cultural Center)
Meteors advance to Super Leg

(5) Forward Taguig vs. (6) Laguna Stallions
November
17 Laguna Stallions d. Forward Taguig, 83-79 (C. P. Tinga Memorial Hall)
18 Laguna Stallions d. Forward Taguig, 70-68 (C. P. Tinga Memorial Hall)
Stallions advance to Super Leg
**END OF WILD CARD ROUND**

Liga Pilipinas
11-29-2009, 10:29 PM
FINAL STANDINGS
Cebu Ninos 4-0
Misamis Oriental Meteors 3-1
Quezon Red Oilers 1-3
Laguna Stallions 1-3
Pampanga Buddies 1-3

November 23 (Monday) -- New Cebu Coliseum
Misamis Oriental Meteors d. Pampanga Buddies, 70-62
Cebu Ninos d. Quezon Red Oilers, 75-61

November 24 (Tuesday) -- New Cebu Coliseum
Quezon Red Oilers d. Pampanga Buddies, 64-52
Misamis Oriental Meteors d. Laguna Stallions, 84-78

November 25 (Wednesday) -- New Cebu Coliseum
Cebu Ninos d. Laguna Stallions, 97-72
Misamis Oriental Meteors d. Quezon Red Oilers, 91-76

November 26 (Thursday) -- New Cebu Coliseum
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 78-54
Pampanga Buddies d. Laguna Stallions, 70-65

November 27 (Friday) -- New Cebu Coliseum
Laguna Stallions d. Quezon Red Oilers, 72-65
Cebu Ninos d. Pampanga Buddies, 80-62

November 28 (Saturday) -- New Cebu Coliseum
Misamis Oriental Meteors d. Quezon Red Oilers, 71-69 (Semifinals)

November 29 (Sunday) -- New Cebu Coliseum
Laguna Stallions d. Quezon Red Oilers, 92-91 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 89-54 (National Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
05-01-2011, 02:41 PM
FINAL STANDINGS
Cebu Ninos 3-0
Ilocos Sur CS Tigers 2-1
MP Warriors of GenSan 1-2
Laguna Golden Lions 0-3

April 27 (Wednesday) -- Santo Domingo People's Center
Cebu Ninos d. Laguna Golden Lions, 78-74
Ilocos Sur CS Tigers d. MP Warriors of GenSan, 84-76

April 28 (Thursday) -- Santo Domingo People's Center
Cebu Ninos d. MP Warriors of GenSan vs. Cebu Ninos, 98-75
Ilocos Sur CS Tigers d. Laguna Golden Lions, 82-78

April 29 (Friday) -- Santo Domingo People's Center
MP Warriors of GenSan d. Laguna Golden Lions, 89-88
Cebu Ninos d. Ilocos Sur CS Tigers, 83-82

April 30 (Saturday) -- Santo Domingo People's Center
MP Warriors of GenSan d. Laguna Golden Lions, 83-73 (for Third Place)
Cebu Ninos d. Ilocos Sur CS Tigers, 68-65 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
05-21-2011, 08:45 PM
FINAL STANDINGS
Mandaue Landmasters 3-0
Cebu Ninos 2-1
Misamis Oriental Meteors 1-2
Ilocos Sur CS Tigers 0-3

May 18 (Wednesday) -- New Cebu Coliseum
Mandaue Landmasters d. Misamis Oriental Meteors, 67-60
Cebu Ninos d. Ilocos Sur CS Tigers, 78-65

May 19 (Thursday) -- New Cebu Coliseum
Mandaue Landmasters d. Ilocos Sur CS Tigers, 67-66
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 82-72

May 20 (Friday) -- New Cebu Coliseum
Misamis Oriental Meteors d. Ilocos Sur CS Tigers, 79-74
Mandaue Landmasters d. Cebu Ninos, 78-68

May 21 (Saturday) -- New Cebu Coliseum
Misamis Oriental Meteors d. Ilocos Sur CS Tigers, 77-56 (for Third Place)
Mandaue Landmasters d. Cebu Ninos, 66-49 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
05-29-2011, 03:09 PM
FINAL STANDINGS
Misamis Oriental Meteors 2-1
Laguna Golden Lions 2-1
Ilocos Sur CS Tigers 2-1
MP Warriors of GenSan 0-3

May 25 (Wednesday) -- San Luis Sports Complex
Ilocos Sur CS Tigers d. Misamis Oriental Meteors, 86-81
Laguna Golden Lions d. MP Warriors of GenSan, 87-78

May 26 (Thursday) -- San Luis Sports Complex
Ilocos Sur CS Tigers d. MP Warriors of GenSan, 90-84
Misamis Oriental Meteors d. Laguna Golden Lions, 91-75

May 27 (Friday) -- San Luis Sports Complex
Misamis Oriental Meteors d. MP Warriors of GenSan, 91-82
Laguna Golden Lions d. Ilocos Sur CS Tigers, 75-64

May 28 (Saturday) -- San Luis Sports Complex
MP Warriors of GenSan d. Ilocos Sur CS Tigers, 83-71 (for Third Place)
Laguna Golden Lions d. Misamis Oriental Meteors, 94-92 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
06-12-2011, 11:25 PM
STANDINGS
Misamis Oriental Meteors 2-1
Mandaue Landmasters 2-1
Cebu Ninos 1-2
Laguna Golden Lions 1-2

June 8 (Wednesday) -- Mandaue City Cultural and Sports Complex
Misamis Oriental Meteors d. Cebu Ninos, 72-69
Mandaue Landmasters d. Laguna Golden Lions, 66-51

June 9 (Thursday) -- Mandaue City Cultural and Sports Complex
Cebu Ninos d. Laguna Golden Lions, 77-61
Misamis Oriental Meteors d. Mandaue Landmasters, 59-56

June 10 (Friday) -- Mandaue City Cultural and Sports Complex
Laguna Golden Lions d. Misamis Oriental Meteors, 76-74
Mandaue Landmasters d. Cebu Ninos, 58-56

June 11 (Saturday) -- Mandaue City Cultural and Sports Complex
Laguna Golden Lions d. Cebu Ninos, 68-56 (For Third Place)
Mandaue Landmasters d. Misamis Oriental Meteors, 84-80 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
06-25-2011, 08:30 PM
FINAL STANDINGS
MP Warriors of GenSan 2-1
Mandaue Landmasters 2-1
Ilocos Sur CS Tigers 1-2
Laguna Golden Lions 1-2

June 22 (Wednesday) -- GMP Sports Complex
Mandaue Landmasters d. Laguna Golden Lions, 73-68
MP Warriors of GenSan d. Ilocos Sur CS Tigers, 80-75

June 23 (Thursday) -- GMP Sports Complex
Mandaue Landmasters d. Ilocos Sur CS Tigers, 66-64
Laguna Golden Lions d. MP Warriors of GenSan, 69-61

June 24 (Friday) -- GMP Sports Complex
Ilocos Sur CS Tigers d. Laguna Golden Lions, 76-67
MP Warriors of GenSan d. Mandaue Landmasters, 90-70

June 25 (Saturday) -- GMP Sports Complex
Ilocos Sur CS Tigers d. Laguna Golden Lions, 82-79 (For Third Place)
Mandaue Landmasters d. MP Warriors of GenSan, 76-65 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
07-04-2011, 01:55 PM
FINAL STANDINGS
Misamis Oriental Meteors 3-0
Cebu Ninos 2-1
Mandaue Landmasters 1-2
MP Warriors of GenSan 0-3

June 29 (Wednesday) -- Xavier University Gymnasium
Cebu Ninos d. Mandaue Landmasters, 68-59
Misamis Oriental Meteors d. MP Warriors of GenSan, 95-70

June 30 (Thursday) -- Xavier University Gymnasium
Mandaue Landmasters d. MP Warriors of GenSan, 86-80 (2OT)
Misamis Oriental Meteors d. Cebu Ninos, 81-74 (OT)

July 1 (Friday) -- Xavier University Gymnasium
Cebu Ninos d. MP Warriors of GenSan, 97-66
Misamis Oriental Meteors d. Mandaue Landmasters, 80-74

July 2 (Saturday) -- Xavier University Gymnasium
Mandaue Landmasters d. MP Warriors of GenSan, 72-67 (OT) (For Third Place)
Misamis Oriental Meteors d. Cebu Ninos, 76-61 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**

Liga Pilipinas
07-04-2011, 01:58 PM
# (win-loss)
1 Cebu Landmasters RDAK-Mandaue (12-4) - 43 points
2 Misamis Oriental Meteors (10-6) - 33
3 M. Lhuillier Kwarta Padala-Cebu Ninos (9-7) - 31
4 Laguna Golden Lions (6-10) - 19
5 MP Warriors of GenSan (5-11) - 15
6 Ilocos Sur CS Tigers (6-10) - 15


How points are awarded:

* winning a Leg Championship = 10
* placing in Second Place = 5
* winning Third Place = 3
* placing in Fourth Place = 1
* winning a game during the preliminary round = 1
* bonus for winning all three preliminary round games in one leg = 2



Note: Games through July 2, 2011.

Liga Pilipinas
07-20-2011, 04:52 PM
FINAL STANDINGS
Cebu Ninos 4-0
Misamis Oriental Meteors 3-1
Mandaue Landmasters 2-2
Laguna Golden Lions 1-3
MP Warriors of GenSan 0-4

July 12 (Tuesday) -- Xavier University Gymnasium
Cebu Ninos d. Mandaue Landmasters, 72-71
Misamis Oriental Meteors d. MP Warriors of GenSan, 90-64

July 13 (Wednesday) -- Xavier University Gymnasium
Cebu Ninos d. MP Warriors of GenSan, 93-80
Mandaue Landmasters d. Laguna Golden Lions, 76-69

July 14 (Thursday) -- Xavier University Gymnasium
Laguna Golden Lions d. MP Warriors of GenSan, 82-71
Cebu Ninos d. Misamis Oriental Meteors, 69-63

July 15 (Friday) -- Xavier University Gymnasium
Misamis Oriental Meteors d. Laguna Golden Lions
Mandaue Landmasters d. MP Warriors of GenSan, 77-56

July 16 (Saturday) -- Xavier University Gymnasium
Misamis Oriental Meteors d. Mandaue Landmasters, 70-63
Cebu Ninos d. Laguna Golden Lions, 90-82

July 17 (Sunday) -- Xavier University Gymnasium
Laguna Golden Lions d. Mandaue Landmasters, 85-77 (For Third Place)
Misamis Oriental Meteors d. Cebu Ninos, 66-60 (Championship)
**END OF TOURNAMENT**